Svatý Kámen - klášter (Böhm. Reichenau - Maria Schnee - Kloster) - Popis kláštera
Přispěl:
Michal KurzKlášter na Svatém Kameni byl poměrně drobnou stavbou, a tak není divu, že se pro něj v části dobové literatury vžilo označení "klášteříček" nebo "klášteřík". Tvořila jej tři obdélná křídla přistavěná z východu ke kostelním kaplím ( viz obrázek "Půdorys kostela a kláštera" ). V této poněkud neobvyklé dispozici se tak presbytář kostela ocitl uprostřed klášterního rajského dvora, obklopen ze tří stran přízemními trakty křížové chodby ( ambitu ). Tato křížová chodba, široká 3,2 m, byla zaklenuta valenou klenbou s výsečemi a na jejích stěnách byla rozvěšena plátna křížové cesty a 22 výjevů ze života P.Marie a sv.Rodiny. Do rajského dvora se ambit otevíral obloukovými arkádami, jejichž pilíře zdobily štukové pilastry. Rozměry rajského dvora činily 35 ( východní a západní strana ) x 20 m. Na konci severního i jižního ramene křížové chodby byla umístěna malá klenutá kaple – severní byla zasvěcena Neposkvrněnému početí P.Marie, jižní sv.Antonínu Paduánskému.
Vlastní klášterní budova byla přistavěna k východní straně ambitu – šlo o velmi prostou jednopatrovou budovu bez vnějších ozdob, krytou sedlovou střechou. V ose přízemí se nacházel hlavní vchod, vedoucí do jednotlivých místností i přímo do ambitu; patro bylo vyhrazeno řeholním celám.
Roku 1975 byly zchátralé klášterní budovy zbořeny, a to spolu s kaplí na jižní straně kostela – druhá, zrcadlově souměrná, existuje dodnes a je v ní umístěn rozlomený balvan, kde se zjevila P.Marie a který dal poutnímu místu jméno. Na východní vnější stěně této kaple je zachován nejznatelnější pozůstatek někdejšího kláštera – pietně ponechaný cihlový otisk valené klenby a torzo zdi severního klášterního křídla ( obojí dobře patrné na fotografii p.Krause “Kostel P. Marie Sněžné“, napravo od dřevěného kříže ).
Vloženo: 4.8.2009