Plotina (Plotina) - Plotina
Beigetragen:
Michal KurzPlotina byla po celou dobu své historie poměrně drobnou a chudou pasekářskou osadou, v ní před 2.světovou válkou ilo několik desítek lidí, obhospodařujících skromná políčka v místech vykáceného lesa.
Na podzim 1944 se v oblasti Vizovických vrchů poprvé objevily oddíly 1. Československé brigády Jan iky, nejsilnějí partyzánské jednotky na Moravě. Právě Plotina a přilehlé samoty byly zvoleny za jednu z jejich základen a útoči v oblasti, odkud pak zvlátě začátkem r.1945 podnikali diverzní akce proti jednotkám maďarské a německé armády, ustupujícím sem ze Slovenska. Řada sabotáí a přepadení záhy vyvolala snahu z německé strany o odvetu a likvidaci partyzánských skupin i vech, kdo jim pomáhali. V této snaze se spojilo zlínské gestapo, speciální jednotka SS č.31 a německá ozbrojená jednotka Josef, usazené na zámku ve Vizovicích. Partyzánská jednotka na Plotině byla infiltrována dvěma placenými konfidenty gestapa, Oldřichem Baou ze Zlína a Frantikem Machů ze Zlámance, kteří se během několika měsíců seznámili s organizací a silou skupiny a zároveň poznali i ty, je byli ochotni partyzánům v jejich boji pomáhat. 18.dubna 1945 zběhli z hlídky a podali hláení na zlínském gestapu právě na základě tohoto hláení byl vydán rozkaz k postupu na Plotinu. Následujícího dne, 19.dubna, vyrazily německé oddíly s oběma konfidenty ze severního a jiního směru na osadu. Ji po cestě bylo zajato nebo zavraděno několik lidí.
"Bylo po poledni. Hajný Jan Domorád procházel lesem. Zpozoroval německé vojáky, postupující v řetězu od Vysokého Pole. To byla část kruhu, svírajícího osadu. Druzí postupovali od Drnovic a Tichova, dalí oddíl se prodíral lesem od Kláova. Cestou vzali kadého na poli i v lese. Hajný vytuil, oč jde. Spěchal do Plotiny, aby varoval. V Zichově stavení bylo právě shromáděno na padesát partyzánů. Varováni Domorádem unikli v poslední chvíli. Zakrátko byla Plotina sevřena dokola 45 členy zlínského gestapa a 130 mui velitele SS Fritze Skorzenyho (
) Vnikli do vesničky, s nimi zrádce Baa a jeho pomocník. Partyzánů nestihli, to je rozzuřilo. Ze stavení vyhnali eny a děti, mui shromáděni do kruhu i s těmi, kteří byli cestou pochytáni, sraeni k zemi, biti a kopáni, aby prozradili, kde jsou partyzáni. Mlčeli
Surovci vyváděli dobytek, schytávali drůbe, vybrali med a úly rozbili, loupili aty, prádlo a ve, co mělo nějakou cenu, a nakládali na vozy. Bylo toho pět plných for. Vydrancovaná stavení zapalovali, do hořících chalup vháněli lidi. Kdo se vzpíral, byl svázán a vhozen do ohně, kdo se objevil u dveří, byl zastřelen a uhořel. Bylo tak upáleno čtyřiadvacet lidí, mezi nimi jedna ena, tři zastřeleni, z nich také jedna ena." Zachránil se pouze jediný mu, který z hořícího domu jako zázrakem utekl do lesa. Oběti plotinského masakru byly 23.4. 1945 pohřbeny na hřbitově v Újezdě, i po tomto dni ale následovaly dalí odvetné akce Němců, včetně vypálení nedalekých Vařákových pasek.
Ve dnech 2. a 3.května 1945 byly obce v okolí Plotiny osvobozeny rumunskými a ruskými jednotkami.
Po válce měl být v Plotině obnoven normální ivot. Na základech zničených domů byly r.1947 s přispěním státu postaveny nové budovy pro rodiny, které se chtěly na místo vrátit. V tomté roce byla vysvěcena i kaple připomínající památku vech tragicky zesnulých. Původní plány se ale nenaplnily. Z místa se během let komunistické vlády stal dobovou ideologií vyzdvihovaný památník, navtěvovaný kadoročně řadou masových shromádění a manifestací.
V současné době se na místě vypálené osady nachází kromě pomníku odboji a kaple celkem čtyři po válce postavené domy, z nich dva jsou soukromými objekty a ve dvou je umístěna muzejní expozice a depozitář. Poslední budovou v místě je mladí stavení, patřící dnes Lesům ČR.
Informace převáně z místních informačních panelů, citace z broury Jaroslava Dostála "Leáky, Lidice, Plotina" z r.1946
Eingegeben: 31.7.2009