PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Česká Lípa-synagoga (Böhmisch Leipa-Synagoge) - Židé v České Lípě a zdejší synagoga

Přispěl: Pavel Frýda

Židovské osídlení v České Lípě bylo poměrně starobylé, první písemná zpráva pochází sice z r.1529, ale zřejmě zde židovské rodiny žily již i dříve. Ghetto bývalo za východními hradbami města, místo se nazývalo Judengraben (Židovský příkop, v místech dnešní Jiráskovy ulice). V r.1654 žilo podle berní ruly ve městě 40 usedlých Židů (zřejmě hlavy rodin), v r.1724 pak 73 rodin. Nejvíce židovských obyvatel měla Česká Lípa v r.1849 a to 840 osob (cca 12% obyvatelstva), pak už v souvislosti s občanskou emancipací židovských obyvatel jen ubývalo, v r.1880 to bylo 686 Židů, v r.1900 pak 491 obyvatel židovského vyznání a poslední předválečný údaj z r.1930 uvádí 301 občanů hlásících se k judaizmu. V průběhu holocaustu za německé okupace byla drtivá většina zdejších židovských obyvatel vyvražděna. Památník Yad Vashem uvádí celé zahynulé rodiny-Ehrlichovi, Laschovi, Löwyovi, Munkovi, Schreiberovi, Soudkovi, Austerlitzovi, Apterovi, Brodovi a mnoho dalších jednotlivců..... Po r.1945 byla židovská náboženská obec v České Lípě obnovena, ještě v r.1960 měla 19 členů, ale v 70tých letech zanikla. Českolipští Židé žili bohatým spolkovým životem, samozřejmostí byl tradiční pohřební spolek Chevra kadiša (hebr.Svaté bratrstvo), dále ženský spolek Benaus Zion, pěvecký Harmonia, spolek péče o nemocné Bikur cholim (hebr.Navštěvování nemocných) a několik dobročinných nadací.
Existence synagogy je v České Lípě spolehlivě doložena před r.1712. Původně se jednalo o kruhovitou polodřevěnou stavbu, která byla mnohokrát upravována zřejmě v důsledku poškození požáry. Tato synagoga mívala ortodoxní organizaci sedadel, ačkoliv zde byl jako jeden z prvních v Čechách zaveden v r.1850 reformní ritus bohoslužeb, stalo se tak za působení rabína Herše (Herrmanna) Hamburgera (působil zde v letech 1839-51). V r.1863 byla stará zchátralá stavba zbořena a na stejném místě byla již 23.9.1864 slavnostně vnesena tóra do nové svatyně rabínem Dr.Josefem Lehmannem (působil zde 1864-67). Stavba byla provedena stavitelem Eduardem Posseltem v neorománském stylu s tehdy módními maurskými prvky (měly zdůraznit odlišnost od křesťanských kostelů a orientální původ židovstva) podle projektu Josefa Goldbacha. Synagoga stávala v dnešní ulici U synagogy (dnes spojená pozem.parcela č.172/4, katastr.území Česká Lípa, vedená jako památkově chráněné území v majetku města). Svému účelu sloužila pouhých 74 let, v průběhu tzv.křišťálové noci byla vypálena zdivočelou nacistickou hordou. Českolipští náckové se pochlapili a odhodlali k činu až 11.11.1938 a synagogu brzy ráno podpálili. Ku cti českolipských hasičů je třeba uvést, že požár brzy zdolali, ale zanedlouho synagoga hořela znova. Později byly ohořelé trosky zbořeny. U staré i nové synagogy je doloženo působení 15 rabínů, posledním byl Dr.Bernhard Wolff (od r.1923).
Hřbitov byl českolipským Židům povolen zřídit severně od města před r.1575 (podle pověsti v r.1479), tehdy daleko za hradbami města. Cestovatel jej může najít poměrně snadno mezi dnešními ulicemi U Střelnice a Jana Roháče z Dubé (pozem.parcela č.2678 o rozloze 2809 m2, katastr. území Česká Lípa, vedená jako hřbitov-nemovitá kulturní památka, v majetku Židovské obce Děčín). Zdejší zajímavostí je pohřbívání ve vrstvách, po zaplnění prostoru byla na plochu hřbitova navezena zemina do níž byla pohřbívána další těla, přičemž staré náhrobky byly vyzvednuty na novou úroveň plochy. Dodnes je patrná zvednutá plocha hřbitova nad okolní terén. Po zdemolování nacisty a nezájmu socialistických úřadů je dnes pohřebiště hezky zrekonstruováno a udržováno, je vidět, že jak město, tak zdejší obyvatelstvo si této významné památky dokáží vážit. Dochovalo se zde okolo 140 náhrobků, nejstarší má nést dataci k r.1682. Celý hřbitov je historicky velice cennou ukázkou masívních kvadrátních stél, jinde málo vídaných. Stély jsou většinou orientovány tradičním východním směrem, ale některé jsou umístěny nesprávně, zřejmě v důsledku chyb při rekonstrukci.
V r.1905 byl založen nový hřbitov, který sloužil až do posledního pohřbu v r.1956. Byl beze stop zlikvidován v r.1983, včetně obřadní síně, na jeho místě stojí dnes částečně novostavba základní školy.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
B.Wolff, Geschichte der Juden in Böhm.Leipa
M.Lhotová, Křišťálová noc v oblasti Libereckého regionu
web.bohmischleipa.cz
web.Yad Vashem





Vloženo: 28.7.2009



Komentáře a upřesňující informace


poslední pohřeb v r. 1956 ?? [David Reinisch 2.5.2011 17:27] | Reagovat
můj děda Karel Reinisch žil za první republiky a po 45tém v České Lípě. Zemřel v dubnu 1963 a byl pochován na /mezitím zlikvidovaném/ novém hrbitově.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 54 do následujícího políčka:

   


Processing time: 20 msec.
IP address = 18.222.187.97
desktop version