Gromaling (Kramolín) - Historie
Beigetragen:
Michal KurzKramolín ( význam jména je uveden u hesla "druhého" Kramolína ) je zmiňován poprvé roku 1459, kdy rytíř Vojtěch z Jílovic prodal plat v této vísce opatovi vyebrodského klátera Pavlovi. V majetku klátera pak Kramolín zůstal dlouhá staletí, stejně jako náleel ( a do počátku 50.let 20.stol. ) pod pravomoc rychty Bolechy. Roku 1521 jej uvádí krumlovský urbář jako "Kramulin Wietssi", pro rozliení s osadou tého jména poblí Hořic na umavě; v tomté zápisu se hovoří i o přináleejícím mlýnu Edelmühle, vedeném mlynářem Hosskem, na Hodslavickém potoce severovýchodně od vsi.
Dle písemných pramenů měl Kramolín v období po třicetileté válce 3 "osedlé", tj. 3 stavení obývaná stálými obyvateli ( tento počet postupně narostl ). Jistou roli v jejich ekonomickém ivotě hrála dlouho řeka Vltava: zdejí hospodáři se postupně zaměřili na chov taných volů, kteří byli zprvu hojně vyuíváni pro tahání klád, z nich se svazovaly vory plující po řece. Klády bylo nutné po sedmi a devíti kusech táhnout od nesplavných Čertových proudů a do Vyího Brodu, kde byly sloeny a potah se vracel zpět. Osm dní této "potané roboty" ročně bylo zdarma, zbytek kláter dobře platil ( 3 groe za jízdu ). Od r.1575, kdy byla voroplavba prohláena za svobodné podnikání, začali sedláci v osadách a vsích poloených blíe u Vltavy provozovat toto řemeslo ve velkém, Kramolín vak pro svou odlehlejí polohu tuto monost svým obyvatelům nenabízel, a tak se věnovali zemědělství - pěstovali hlavně ito, přičem část úrody bylo nutné odvádět vyebrodskému kláteru. Výnosným chovem a prodejem volů a vůbec hovězího dobytka byli nicméně zdejí sedláci dlouho ( zvlátě během 19.století a poč. 20.stol. ) známí v irokém okolí.
Během 19.století se počet kramolínských stavení ustálil na jedenácti, kromě toho patřil k osadě jetě zmiňovaný mlýn Edelmühle ( r.1913 zde hospodařil mlynář Franz Ullmann ) a samota Urber Reithäusel.
Po odsunu několika desítek původních německých obyvatel v bezprostředně poválečných letech byl Kramolín dosídlen převáně Slováky a Rumuny a r.1949 zde bylo násilně zřízeno JZD, posléze Státní statek. V tomté roce skončil svůj provoz i mlýn, pro který odsun znamenal v podstatě definitivní konec. Osada, jako mnoho dalích v lipenské oblasti, stagnovala naputění přehradní nádre ji sice bezprostředně nepostihlo, nicméně postupné vylidňování během 50.let zavrilo zřízení nové zemědělské farmy v blízkém Kyselově ( dodnes stojící ves severovýchodně od Lipna n.Vltavou ) spojené s tamní novou bytovou výstavbou. Po odstěhování lidí byla větina budov zbořena, popř. postupně přeměněna na rekreační objekty. Lokalita někdejí vísky nakonec získala nový účel - dnes je zde rozlehlý lyařský areál, jeho výstavba začala r.1972 ( r.1984 měl areál 4 sjezdovky a plánoval se jeho dalí rozvoj, k němu dolo v poněkud jiném stylu a tempu během 90.let a který trvá dodnes ).
Pouitá literatura:
Koblasa, Pavel Záruba, Vladimír: umava - místopisný slovník, 2007
Profous, Antonín: Místní jména v Čechách - jejich vznik, původní význam a změny, Díl II., 1949
Schusser, Frantiek: Jak se ilo lidem na Vyebrodsku na začátku dvacátého století, in: Českokrumlovské listy, 8.10. 1998, s.15
Schusser, Frantiek: Putování za růí a lilií, 2007
Eingegeben: 15.6.2009