PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kramolín (Gromaling) - Historie

Přispěl: Michal Kurz

První písemná zmínka o Kramolínu je vázána na listinář českokrumlovského řádu klarisek, kde je roku 1521 zmiňován jako "Maly Kramolin" - pro odlišení se stejnojmennou vískou poblíž dnešního Lipna n.Vltavou ( existuje možnost, že osadu založila část obyvatel právě z tohoto staršího Kramolína ). Vzápětí nato je zachycen ve tvaru Gramolyn i ve vyšebrodském urbáři, vzniklém roku 1530. Jméno samo může upomínat na blíže neznámou osobu jakéhosi Kramoly ( příponou vzniklý Kramolín lze tedy přeložit jako "Kramolův dvůr" ) nebo je odvozeno ze staročeského výrazu "kramol", tedy ruch, rachot, potažmo hádka či svár ( tzn. "ves hádavých lidí" ). Třetí, velmi pravděpodobná verze vychází z německého jména osady Gromaling a odvozuje jej od slova "Graumat", tedy paseka, místo po vymýcení části lesa. Významným argumentem přitom je, že označení Graumat se v historickém místopise oblasti vyskytuje v okolí Ondřejova, a v tzv. Devítiveském lese ( Neundörfer Wald ) u Hořic, tedy poměrně nedaleko od Kramolína, byl zase používán lidový výraz Graum pro rozlehlou pastvinu vzniklou vykácením části tohoto lesa.
Berní rula z r.1654 zachycuje další z tvarů oficiálního názvu, a to Kramaling, r.1720 je potom uveden Kramalin. Kramolín byl jednou z řady drobných zemědělských osad s výhradně německým katolickým obyvatelstvem, které se nacházely roztroušeny na území mezi Muckovem, Světlíkem a Hořicemi. Původní zástavbu tvořily v podstatě jen tři uzavřené statky s místními jmény Tomerl ( čp.1-2 ), Gallistl ( čp.3 ) a Hos ( čp.5 ). Po odsunu německého obyvatelstva po 2.sv. válce bylo sice provedeno dosídlení, nicméně osada postupně stagnovala. Ještě Seznam obcí v zemích českých z r. 1952 ( podle stavu ke dni 1.7. toho roku ) Kramolín uvádí, do počátku 60.let patrně zanikl.

Použitá literatura:
Koblasa, Pavel – Záruba, Vladimír: Šumava - místopisný slovník, 2007
Mugrauer, Johann: Pfarrgemeinde Höritz im Böhmerwald und seine Passionsspiele, 1990
Profous, Antonín: Místní jména v Čechách - jejich vznik, původní význam a změny, Díl II., 1949

Vloženo: 15.6.2009



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 58 do následujícího políčka:

   


Processing time: 22 msec.
IP address = 3.15.235.225
desktop version