Spitzberg (pičák) - pičák
Beigetragen:
Michal Urbanpřevzato z www.luzicke-hory.cz
pičák (544 m) je iroká zalesněná kupa, vyčnívající ve výběku českého území asi 2 km severovýchodně od středu Varnsdorfu. Tvoří ji znělcový kuel, který pronikl k povrchu přes zbytek starího čedičového příkrovu. Na jiním a západním úpatí se nachází vrstva třetihorních usazenin s drobnými polohami hnědého uhlí, které zde bylo v polovině 19. století nepříli úspěně dobýváno. Uhlí se tu hledalo od roku 1836. Ve Varnsdorfu a Seifhennersdorfu tehdy vzniklo několik těebních společností, ale nalezené uhelné sloje měly jen malou mocnost a jejich dobývání nebylo výnosné. Dnes tyto pokusy připomínají u jen zarostlé haldy, v nich se dají občas najít fosilní zbytky rostlin, zejména listy stromů.
Na vrcholu kopce bývala ji před koncem 19. století dřevěná vyhlídková ploina, zřízená Horským spolkem. Později získal podnikavý hostinský Franz Kühnel od kníete Lichtentejna povolení postavit na pičáku výletní restauraci s velkou letní verandou a 14 m vysokou vyhlídkovou věí, kterou otevřel 12. července 1898. Návtěvníky sem lákal předevím krásný výhled do irokého okolí, ale restaurace byla v provozu i v zimě, kdy se na svahy pičáku vydávali první lyaři. Vydrela ale jen do 26. listopadu 1905, kdy spolu s přilehlou rozhlednou úplně vyhořela. Franz Kühnel hned na jaře následujícího roku otevřel na vrcholu novou hospodu, která byla sice bez věe, ale umoňovala pěkné výhledy do okolí z oken ve druhém patře. Ani této stavbě vak osud nepřál a v noci ze 4. na 5. července 1915 shořela také. Vrchol pičáku potom zůstal dlouhou dobu prázdný.
Teprve v roce 1930 byla na kopci opět zřízena malá chata s letním výčepem, která byla postupně roziřována. Nový majitel Josef Grünwald k ní nechal v roce 1933 přistavět prosklenou věovitou nástavbu, která slouila zároveň jako hostinská místnost i jako rozhledna. Restaurace na pičáku přečkala druhou světovou válku a slouila a do začátku 50. let, kdy bylo podél státní hranice zřízeno nepřístupné hraniční pásmo. Tehdy byl hostinec uzavřen a ubytovali se v něm přísluníci pohraniční stráe. O pár let později definitivně vyhořel, a kdy byly dráty podél hranic v roce 1966 odstraněny, zůstaly z něj u jen zříceniny.
Z Varnsdorfu sem dodnes vede pohodlná lesní cesta, která velkou serpentinou obchází skalnatou kupu jiního předvrcholu, z ní je mezi stromy u jen velmi omezený výhled k západu. Na hlavním vrcholu najdeme lesem zarostlé zbytky hostince, u nich jsou jetě dobře patrné staré terasy a krátká alej ze vzrostlých listnatých stromů. Hned vedle zřícenin vystupuje z lesa vrcholový skalní ostroh, nabízející pěkný výhled přes Varnsdorf k jihozápadu na hřeben Luických hor s dominantami Lue, Pěnkavčího vrchu, Jedlové a vzdálenějího Studence, za ním vyčnívá Růovský vrch. Nad severním okrajem Varnsdorfu je vidět Hrádek a za ním se směrem k severu rozprostírá mírně zvlněná krajina luknovska, ve které výrazněji vyniká pičatý kuel Vlčí hory. Výhled k severovýchodu je zakrytý lesem, ale pěkné pohledy do Luice jsou moné z luk pod dolním okrajem lesa.
Eingegeben: 6.6.2009