Lausche (Lu - chata) - O místě :
Beigetragen:
Milan Gruber BoukaSkromný dřevěný hostinec postavil na vrcholu hory ji v roce 1823 waltersdorfský občan Karel Friedrich Mathäus. Zpočátku byli častými návtěvníky kromě turistů také pytláci a paeráci, ale po roce 1848 ji hostinec slouil převáně rozmáhající se turistice. Majitel stavbu stále vylepoval a v roce 1833 k ní přistavěl i malou rozhlednu. Odměnou mu byl neustále stoupající počet hostů, kteří přicházeli za jedinečným výhledem, srovnávaným často s výhledem ze Sněky.
Vysoká návtěvnost vrcholu si nakonec vyádala stavbu prostornějí chaty, která byla dokončena v roce 1882. Nová "Lausche Baude" byla postavena zásluhou spolků a obyvatel sousedního Saska a stala se kuriozitou v dalekém okolí. Výstavná horská chata stála na území obou států a hraniční čára ji rozdělovala na část německou a rakouskou (českou). Přímo uprostřed vyrůstala ze střechy budovy 10 m vysoká vyhlídková vě. Turisté si mohli vybrat místo libovolně v kterékoliv části chaty, vybavené dřevěnými stoly s lavicemi a velkými kachlovými kamny. Útulný ráz dodávaly místnostem dřevěné zdi ozdobené vycpanými ptáky. Podle dohody mohli návtěvníci v restauraci a na rozhledně platit oběma měnami, jen při posílání pohlednic si museli dát pozor, aby pouili správnou potovní schránku.
Chata na Lui byla hojně navtěvována i za první republiky. Poslední majitel pocházel z Varnsdorfu a i přes pohnutou dobu provozoval restauraci a do konce druhé světové války. Poté turistický ruch ustal, protoe obě strany hranice oddělily ostnaté dráty a na počátku roku 1946 celá chata do základů vyhořela. Okolnosti poáru nejsou dodnes jasné. Větinou se uvádí, e chata vyhořela na Nový rok, někdy se udává a 8. leden. Německé noviny tvrdí, e příčina poáru nebyla dodnes vysvětlena, naproti tomu bývalí četí vojáci tvrdili, e chatu zapálili Němci, aby se nedostala do českých rukou, a mělo se to stát prý a 3. července 1946.
zdroj : luzicke-hory.cz
Eingegeben: 15.5.2009