PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lipno (Lippen) - Přehrada Lipno vs. zaniklé obce

Přispěl: Michal Kurz

Ing. Antonín Chlum, Ředitelství vodohospodářského rozvoje, Praha:
"Úpravy ve zdrži vodního díla Lipno", zvláštní otisk z časopisu Vodní hospodářství, č.9 (1960)

- úryvky z obsáhlé stati, vztahující se k likvidaci objektů a sídel:

"Demolice objektů v zátopě
V území zátopy se nalézalo původně přes 700 objektů, většinou kamenných, různého charakteru a účelu. Byly to většinou konfiskáty, které se po r.1946 neosídlovaly. V posledním stadiu bylo třeba demolovat 254 objektů generálním dodavatelem a 133 objektů bylo přiděleno k demolici zájemcům o materiál.
Zásadně byly demolovány všechny objekty nad kótou 718,00, tj. nad oním stavem hladiny, která v prům. desetiletí nastane jen po několik dní (8). Objekty pod touto kótou byly ponechány po odstranění dřevěných částí. Demolice povětšině kamenných objektů byla provedena hrubým odstřelem a urovnána buldozerem. Při břehové čáře byl terén po demolicích plošně urovnán. Ve vysídlených obvodech byla provedena asanace hnojišť (vyvezení JZD, státní statky) a žump, pokud šlo o obvody osídlené ještě do r.1956. V zátopě se octly dále 2 hřbitovy (ve Frymburku a Dol. Vltavici). Pozůstatky zemřelých byly v r.1957 převezeny na nové hřbitovy v Bližné a ve Frymburce."

"Archeologické a přírodovědecké poměry v oblasti zdrže
V celém zátopovém území lipenského vodního díla byl proveden (od r.1951) podrobný archeologický a přírodovědecký průzkum. Velká část zátopové oblasti leží v prostoru pokrytém rašeliništi, kde lze stěží předpokládat pravěké osídlení. Pokud zátopa postihuje výše položená místa, neshledaly se nikde nejmenší stopy po pravěkém nebo časně historickém osídlení, ani stopy po umělých úpravách terénu, které by prokazovaly objekty, jako jsou mohyly nebo hradiště.
Po stránce přírodovědecké je domněnka, že po zatopení oblasti se veškerý organický život přemístí na okraj zátopy a že příroda tak sama zachová druhy, které se tu nalézají.
Z hlediska památkové péče a ochrany přírody byly přemístěny památkově cenné předměty z dosahu vzdutí. Těsně při nejvyšším vzdutí je položen kostel (dříve klášter žebravých mnichů, založený ve XIV. stol.) ve Výtoni.
Městečko Frymburk zůstává zachováno ve své nejvyšší partii a má všechny předpoklady nového růstu na vysunutém poloostrově do jezera.
Zatopen byl kostel v Dolní Vltavici, který byl zbourán. Vnitřní zařízení kostela a gotický kamenný portál byly přeneseny do musea v Českém Krumlově."

Vloženo: 29.3.2009



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 91 do následujícího políčka:

   


Processing time: 27 msec.
IP address = 3.145.179.252
desktop version