PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lovoš (Lobosch) - www.ceskestredohori.cz/mista/lovos.htm

Přispěl: grtsch k.

Výrazná, 569 m vysoká kuželovitá hora severozápadně od Lovosic, je díky své mohutnotsti, ladnému tvaru, příkrým svahům a poloze nad rovinatým polabím hlavní dominatou Lovsoicka.
Z geologického hlediska je Lovoš tvořen čedičovými horninami. Sousední, o 80 m nižší vrchol Lovoše, zvaný Kibička nebo též Malý Lovoš, má naopak složení znělcové. Jižní a jihozápadní svah hory zaujímají skalnaté a suťovité partie s travnatými stepními a křovinatými lesostepními porosty. Naopak severozápadní a severovýchodní stranu Lovoše zaujímá suťový les. Z botanického pohledu patří mezi nejcennější chráněné druhy rostlin třemdava bílá, koniklec luční český, kavyl ivanův, kosatec bezlistý, bělozářka liliovitá, divizna brunátná, chrpa chlumní, dřín jarní, dub pýřitý a další. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že na Lovoši celoročně přežívá i uměle vysazená opuncie. Plazi jsou zastoupeni zmijí obecnou, užovkou hladkou, z ptactva stojí za zmínku určitě výskyt strnada zahradního, lindušky lesní, zastoupena je zde také řada datlů, dravců a sov. Kromě drobných savců (myšice lesní, norník rudý) žije v masivu Lovoše také například lasice kolčava a jezevec lesní. Velmi významná jsou i zastoupená společenstva měkýšů a hmyzu. Díky těmto přírodním hodnotám byla na území Lovoše a Kibičky vyhlášena v roce 1948 přírodní rezervace o rozloze 50 ha.

Vrchol Lovoše skýtá nádherný a neopakovatelný kruhový výhled nejen na Labskou nížinu a České středohoží ale i na vrcholy vzdálenějších pohoří. V roce 1892 zde lovosický horský spolek (Lobositzer MittelgebirgsVerein) za podpory majitele panství knížete Adolfa Josefa Schwarzenberga vystavěl nevelkou kamennou stavbu s plochou střechou, která sloužila zároveň jako vyhlídková plošina. Tato rozhledna byla v roce 1918 poničena a nakonec zapálena vandaly. Za druhé světové války si německá armáda upravila tuto původní rozhlednu na vojenskou pozorovatelnu. Její zděná část je v podobě nevyužívaného kamenného soklu na vrcholu Lovoše dochována dodnes. V roce 1924 byla v těsném sousedství vystavěna nová, dodnes stojící chata s vyhlídkovou plošinou, pojmenovaná po hlavním patronovi akce, knížeti Janu Nepomuku Schwazenbergovi. Dnes je v majetku Klubu českých turistů v Lovosicích a slouží jako restaurace a turistická ubytovna.

PŘÍSTUP Na vrchol Lovoše je možné se dostat hned z několika směrů. Od Lovosic stoupá na Lovoš zelená turistická značka, která vede místy úzkou pěšinkou a prudkým srázem. Přímo z obce Opárno vede na vrchol modrá turistická značka, kterou provází po většině cesty naučná stezka vedoucí z Malých Žernosek skrze Opárenské údolí. Z dolního konce údolí stoupá přes tzv. Císařské schody pěšina značená žlutou značkou. Ta se se napojuje na vrcholovou modrou značku v sedle mezi vrcholem Lovoše Kibičkou. V témže místě se připojuje žlutě značená trasa vedoucí od Košťálova přes Boreč a Bílinku od západu.



Vloženo: 11.3.2009



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka:

   


Processing time: 11 msec.
IP address = 18.117.92.199
desktop version