PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Buková hora - Altánek (Zinkenstein - Aussichtsturm) - Buková hora

Přispěl: Milan Gruber Bouška

- (německy Zinkenstein i Buchberg) je čedičová homole, která byla osazená buky, duby a jehličnatými stromy. Vrchol leží na území města Verneřice, a to jeho části, dřívější obce Příbram, ležící východně od vrcholu. Buková hora s vysílací věží je výraznou dominantou Českého středohoří, tyčí se na pravém břehu Labe nad Malým Březnem a Těchlovicemi, z jižní strany je nejbližší obcí Zubrnice.

Historie
Dne 14. října 1778 od Verneřic přes Příbram navštívil Bukovou horu císař Josef II. se svým doprovodem, dále pokračovali na Vitín a Ústí nad Labem.
V roce 1837 navštívil Bukovou horu přírodovědec a spoluzakladatel vědecké geografie Alexander von Humboldt. Na památku jeho návštěvy byla na čedičovou skálu upevněna pamětní deska, která se zachovala přinejmenším do roku 1964.
Horský klub Českého Švýcarska, založený roku 1878 v Děčíně, zde postavil už před rokem 1900 vyhlídkovou věžičku.
Kolem roku 1907 postavil klub turistickou chatu, která byla v provozu jen o nedělích nebo svátcích nebo na objednávku. Obhospodařoval ji hostinský Kratochwill. Potraviny a voda se z úpatí donášely v nůších. Roku 1913 majitel pozemku nařidil odstranění chaty, horský klub zakoupil sousední pozemek, chatu přemístil a zřídil příjezdovou cestu.
Po 1. světové válce byla vedle věžičky postavena trigonometrická věž.
Roku 1929 byla postavena kamenná budova, v níž byl správce přítomen stále. Roku 1930 požár zničil její střechu.
V letech 1960 – 1962 byl na vrcholu postaven 180 m vysoký televizní vysílač Buková hora včetně budovy. Ten byl kvůli poškození požárem odstřelen v roce 1966 a následně nahrazen roku 1967, resp. v následujících letech, novým vysílačem, vysokým 223 metrů.
převzato s cs.wikipedia.org

Vloženo: 23.2.2009



Komentáře a upřesňující informace


Japonec pátral šest let na Děčínsku po tajemné jeskyni [Milan Gruber Bouška 25.8.2010 16:13] | Reagovat
25. srpna 2010 11:46
Je to příběh, který začal před 120 lety a uzavřel se až letos. Japonec Šiniči Ito pátral na severu Čech po místě, kde podle dávných zpráv led netál celý rok. Šel po stopách svého krajana Seiroky Hondy, který koncem 19. století navštívil Děčínsko a našel v srpnu roku 1890 na Bukové hoře v jeskyni led.

V Japonsku asi musí Buková hora na Děčínsku platit za nejzáhadnější český kopec. Už v roce 1890 ji zkoumal student drážďanské lesnické akademie Seiroku Honda a napsal o tom zprávu do svého deníku.

O století později deník objevil Hondův obdivovatel Šiniči Ito a vydal se vrch také poznat. Co hledal šest let, konečně našel toto pondělí, takřka přesně 120 let po návštěvě svého význačného předchůdce. Honda ještě jako student tehdy podnikl jednu cestu za české hranice.

V Těchlovicích si 15. srpna 1890 zapsal do deníku: "Na hoře je jedna jeskyně, kde se vždy nachází přírodní led, vzal jsem tento led do rukou, ale nemohl jsem jej jíst, protože v ledu byla přimíchána zemina."

"Z vrcholu hory bylo zřetelně vidět tok řeky Labe, jak se klikatí, a po břehu se tu a tam vyskytovaly malé osady." Později se ze studenta stal uctívaný profesor v Tokiu.
Ten kopec musím najít!

Šiniči Ito Hondovo dílo obdivuje a hltal jeho zápisky ze studijních let. Když se dočetl o jeskyni věčného ledu, toužil toto místo navštívit také. Kde je ten záhadný kopec? A jak je možné, že se tam i přes nízkou nadmořskou výšku může udržet led do srpna?

"Věděli jsme, že to místo musí být v okolí Děčína. Přijeli jsme poprvé už v roce 2004 a ptali se tu po jeskyni. Nikdo o ní ale nic nevěděl," popisoval pátrání.
Stopu, která ho zavedla na Bukovou horu, objevil až před svou třetí výpravou do Čech v roce 2008. Tady konečně narazil na znalce místního prostředí.
Buková hora - archivní snímek místa z počátku 20 století
"Jenže jsme se kvůli jazykové bariéře nedomluvili. Dal jsem mu vizitku, aniž jsem věděl, co po mně chtěl," popsal první setkání se záhadným Japoncem majitel Děčínské boudy na Bukové hoře Karel Andok.
Hledám ledovou jeskyni. Pomůžete mi?

Brzy obdržel dopis z Japonska, který byl psán krásnou češtinou. Z něho se dozvěděl, že pisatel hledá zapomenutou ledovou jeskyni, která se skutečně nachází asi 80 metrů pod vrcholem Bukové hory.

"Býval tam led přes celé léto, můj předchůdce ho odsud bral na chlazení piva ještě za války, ale když v roce 1962 stavěli základy pro vysílač, jeskyně se z části zasypala, už není tak hluboká, a tak led roztává už v červnu," říká Andok.
Pro letošní výpravu na Bukovou horu připravil Karel Andok japonskému návštěvníkovi vše, aby konečně dosáhl cíle. Přátelé mu pomohli i s překladem. Vydali se stejnou cestou, jako kdysi profesor Honda.

"Byl jsem velmi šťastný, když jsem mohl vejít do jeskyně. Led tam sice nebyl, ale ten ledový chlad jsem cítil," popsal Japonec zážitky.
* Martin Krsek MF DNES
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 10 do následujícího políčka:

   


Processing time: 43 msec.
IP address = 3.17.62.34
desktop version