Wolfsschlucht (Wolfsschlucht) - Plavba na lodičkách v rokli Wolfsschlucht
Přispěl:
Vladimír KrausPo vzoru tehdy nové atrakce - plavby v nedalekých soutěskách Kamenice a Křinice - se rozhodli obyvatelé obce Stará Oleška v čele se sedlákem a hostinským jménem Willy Bendl toto realizovat na místním potoce, dnes nazývaným Olešnička (rokle dnes žádný název nemá, překlad by zněl "Vlčí rokle"). Ten pramení u Huntířova a v Janské se vlévá do Kamenice.
Po mnoha problémech se stavbou i s tehdejšími c. a k. úřady byly vybudovány 2 hráze. Dolní, vysoká 1,2 m byla kamenná a její zbytky jsou dnes dobře patrné, horní, umístěná do zůžení rokle mezi skály, vysoká 1 m, byla dřevěná a také není problém, pokud projdeme vodou, nalézt po ní zde zářezy.
Na konci druhé soutěsky se zachovala další hráz, sloužící k výstupu cestujících a též kamenný chodník.
Z něj se vystoupilo po schodech na tzv. Bismarckfelsen, malou skalku nad roklí, kde byl postaven hostinec nazvaný Bismarckhöhe. Rokle byla nakonec pojmenována Austriaklamm (v dobách ČSR po r. 1918 bylo nutno se ovšem vrátit k původnímu názvu) a autor projektu navíc dal všem možným místům své další romantické názvy (např. "Zahrada bohů, Studánka nářků, aj.).
Slavnostní otevření proběhlo 20. 5. 1900 a plavba byla provozována s přestávkami (hráze občas vzala povodeň) až do 1. světové války. Po té sice ještě došlo k jejímu provozování v letech 1922-1924, ale po průtrži mračen 1. 5 . 1925 byly opět hráze zničeny a přes další snahu již plavba nebyla znova obnovena a po r. 1945 něco takového nepřicházelo v úvahu vůbec.
Byly zde ještě snahy po změně politických poměrů v r. 1992, ale CHKO Labské pískovce vydala k projektu zamítavé stanovisko.
Zdroj: Petr Joza - Děčínské vlastivědné zprávy 2/1999
Vloženo: 16.2.2009