PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Achatzův mlýn (Achatzův mlýn) - Z historie

Přispěl: Jan Novák

Z mlýnů byl nejznámější Horní mlýn také zvaný Achatzův mlýn. Ležel severně od města. V roce 1616 je zde zmiňován jakýsi Ambros horní mlynář(Obermüller). V roce 1654 Georg Schober. Rod Achatzů přišel z okolí Berchtesgadenu a nejdříve se usadil ve Zbytinách. Jejich dům měl č.p. 16 a nazýval se Ochitzhaus. Roku 1661 kupují bratři Peter a Johann Achatz usedlost od vdovy Kunigunde Schoberové ve Volarech. Peter a Johann pak převádějí nemovitost na Veita Achatze ze Zbytin. Cechovní list má dataci 21.5.1662. Dále jsou uváděni jako majitelé Simon Achatz (1709), Johann Achatz a jeho syn (1773, 1784). Jako poslední majitel Franz Achatz.
Mlýn měl na čelní stěně měl dataci 1733. Původně snad dřevěný, přestavěný ve zmiňovaném roce, v 1. patře byl pokoj s komorou. Do pokoje vedly výstavní dveře, stolem, skříní a sbírkou, kterou majitel uchovával po svých předcích: cechovní list schvalovací k provozování mlynářství Veita Achatze z roku 1662, skleněný džbánek s rytým sv. Michalem z 18. století, malby na skle či starší obleky s obuví.(dle F.Mareš, J. Sedláček-Soupis památek historických a uměleckých v království českém-okres Prachatický 1913). Definitivně zbořen někdy v 70.letech 20. století.

Z webu sumavskecyklotrasy.euweb.cz

Vloženo: 5.2.2009Komentáře a upřesňující informace


Achatzův mlýn [Jan Glozar 19.6.2010 15:53] | Reagovat
Achatzův mlýn vyhořel poté, co si v něm děti hrály se sirkami. Alespoň toto je rozšířená verze.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 48 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist