Schwihau-Synagoge (vihov-synagoga) - Stručně o synagoze ve vihově a zdejím idovském osídlení
Beigetragen:
Pavel FrýdaNejstarí zpráva o přítomnosti idů ve vihově pochází z r.1570. Pozdějí zprávy z počátku 18.století hovoří o 15 zdejích idovských rodinách, jsou uváděna i jejich jména-Israel, Löw, Samuel, Eisigl, Moyses, Alexander, Löwl, Herschl, Aron a Pinkas (některá příjmení se opakují, zřejmě se jednalo o příbuzné rodiny). V tomto období vznikla i zdejí idovská ulice, dnení Vrchlického. Těsně před revolučními lety zde v r.1846 ilo 17 rodin a jetě v r.1880 je ve vihově uváděno 79 idovských obyvatel. I zde se pak projevuje pokles počtu idovských obyvatel v důsledku stěhování do větích měst, zejména do Plzně, kde se nabízely idům po občanské emancipaci lepí monosti obivy i uplatnění. K r.1900 tak zde statistika vykazuje ji jen 46 obyvatel idovské víry a poslední předválečný údaj uvádí 21 občanů hlásících se k judaizmu. Památník Yad Vashem* uvádí čtyři jména obětí nacistického holocaustu přímo ze vihova-Emila Kohna (49 let), obchodníka s textilem, Rudolfa Wachtla (56 let), velkoobchodníka, Leo Sabata (52 let), řezníka a p.Krause (jméno není známo), řezníka (53 let), vichni zahynuli v průběhu r.1943 ve vyhlazovacím táboře Osvětim....
Stáří první synagogy ve vihově neznáme, víme jen, e to bývala dřevěná stavba a společně se kolou i celou idovskou ulicí vyhořela při velkém poáru v r.1773. Novou zděnou stavbu si zdejí idovská náboenská obec postavila a za 10 let, v r.1783. U synagogy je doloeno působení pouze dvou rabínů, v r.1825 to byl Philipp Kohner a v r.1835 Augustin (Angelus) Kafka**, ten se vak ji v r.1836 stává rabínem v Plzni. O bohosluby zřejmě větinou pečovali zdejí kolení kantoři (chazani), početně slábnoucí idovská náboenská obec si nemohla dovolit vydrovat dlouhodobě svého rabína. Ji za I.čs.republiky se ve zdejí synagoze konaly bohosluby asi jen vyjímečně a jistě musely ustat za německé okupace. Chátrající budova byla zbořena okolo r.1960, dnes stojí na jejím místě v dnení Vrchlického ulici novostavba rodinného domu čp.211 (stav.parcela 112, o rozloze 463 m2, kat.území vihov, v majetku soukromých osob).
Posledními upomínkami na přítomnost idů v městečku tak zůstavájí oba hřbitovy, starý a nový, které leí jen nedaleko od sebe.
Starý hřbitov najde návtěvník snadno, leí na jihovýchodním okraji města a torzo vchodu má vlevo na konci ulice Za vodou. Dobu zaloení starého hřbitova také přímo neznáme, ale jistě je velmi starobylý, nebo nejstarí čitelný náhrobek paní Rézl má být datován k r.1644. Na ploe 1572 m2 (pozem.parcela 1430, kat.území vihov, vedená jako hřbitov, není zapsána na listu vlastnictví) se nachází okolo 140 barokních i klasicistních stél, často s velice zajímavým dekorem. Hřbitov byl v r.1828 rozířen a pohřbívalo se zde do r.1913. Pohřebitě nebylo v minulosti natěstí výrazně pokozeno, je o něj poměrně dobře pečováno a je tak významnou památkou celého Plzeňska.
Nový hřbitov zaloený v r.1878 se nachází nedaleko hřbitova starého. Poutník jen projde elezničním tunelem a vydá se vlevo do mírného kopce a po cca 100 m ji uvidí ohradní zeď nového hřbitova. Na ploe 1572 m2 (pozem.parcela 1424/7, kat.území vihov, vedená jako neplodná půda, není zapsána na listu vlastnictví) se dochovalo asi 35 novodobých náhrobků od konce 19.století do 30tých let 20.století. I o toto pohřebitě je docela dobře pečováno.
*Yad Vashem-hebr.Pomník a jméno, tento památník a institut v Jeruzalémě zaznamenává přiblině pouze 2 miliony jmen ze 6 milionů obětí holocaustu, kde nepřeil nikdo z rodiny, příbuzných a známých, není ani nikoho, kdo by vyplnil pamětní list...Některé osoby jsou zde vak vedeny duálně. Sezamy jsou přístupné na internetu.
**Augustin Kafka (1792-1870)-v některých pracích je jmenován jako Angelus, po krátkém působení ve vihově se stává od 16.11.1836 krajským rabínem pro plzeňský a klatovský kraj. V době jeho působení byla v Plzni postavena stará synagoga. Zemřel 18.5.1870, jeho hrob na starím plzeňském hřbitově se stal poutním místem plzeňských idů, zejména za německé okupace. Náhrobek se nedochoval, nebo hřbitov byl zruen a likvidován v r.1985.
Zdroje: B.Rozkoná-P.Jakubec, idovské památky Čech
F.Teplý, Geschichte der Juden in Schwihau
Eingegeben: 25.12.2008