PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hněvnice - kostel Všech Svatých (Hniemitz - Kirche Allerheiligen) - Historie

Přispěl: Pavel Beran

Kostel dominoval obci i okolí ve výrazné poloze nad rybníkem a silnicí. Byl postaven v roce 1737 nákladem kladrubského kláštera za opata Josefa Siebera nám zatím neznámým architektem. Zřejmě to tedy byla úplná novostavba, postavená v pozdním barokním slohu. Kostel byl jednolodní, složený ze tří prostor - podvěží, lodě a presbytáře. Sakristii neměl. Zakončení věže bylo bohatě tvarováno. V interiéru se nacházelo poměrně kvalitní raně barokní vybavení, které stavitelé použili z jiného staršího kostela.

Při výkopech v roce 2004, jimiž se hledalo základové zdivo zbořeného kostela, bylo nalezeno zdivo jeho pozdně gotického předchůdce. V 60. letech 20. století se objevily na zdivu trhliny, způsobené nejspíš tlakem poškozeného krovu. To bylo záminkou jeho zbourání, k němuž údajně došlo na žádost obyvatel. Pěkná stavba s funkcí krajinné dominanty byla odstřelena v roce 1969.

převzato z knihy - L. Krčmář, Z. Procházka, J. Soukup: Zničené kostely - průvodce historií Západních Čech č. 14

Vloženo: 25.12.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist