PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Praha - Staré Město - novogotická část radnice (Praha - Staré Město - novogotická část radnice) - Historie východního a severního křídla Staroměstské radnice

Přispěl: Michal Kurz

V místech pozdější severovýchodní části radnice, mezi radniční věží a chrámem sv.Mikuláše, se již ve 14.st. nacházelo několik domů. Radnice sama se začala utvářet r.1338 (dodnes existující jižní křídlo), východní křídlo vzniklo nejpozději v polovině 14.st. a byly v něm umístěny obecní a radní síň, přemístěné po r.1458 do rozšířeného jižního křídla.
Reprezentativní podobu získalo východní křídlo koncem 15.st. náročnou přestavbou: původní obecní a radní síň v patře byly zlikvidovány a nahradil je rozměrný zasedací sál se síťovou klenbou, osvětlený směrem do náměstí sedmi vysokými lomenými okny. V přízemí křídla bylo zřízeno podloubí. Mezi lety 1614-18 se pak celý trakt zvýšil o nízké druhé patro se sedlovou střechou a ze statických důvodů bylo zazděno podloubí, takže v přízemí vzniklo několik menších místností.
V souvislosti se sjednocením čtyř pražských měst v hlavní město Prahu r.1784 z vůle císaře Josefa II. vzrostl počet magistrátních úředníků a prostory radnice přestaly rozsahem vyhovovat. Výsledkem byla ryze praktická úprava východního křídla v letech 1784-7 pod vedením stavitele Matěje Hummela. Nákladný gotický sál v patře byl zrušen, po snesení klenby rozdělen do dvou pater a rozpříčkován na kanceláře. Křídlo bylo opatřeno jednotnou klasicistní fasádou a zvýšeno o 3.patro.
Během 1.pol.19.st. přišla státní správa s návrhem razantně přestavět celou radnici na sídlo krajského soudu a věznici – odpor magistrátu naštěstí plán zhatil; po dalších jednáních bylo rozhodnuto změnit celý projekt na přestavbu budovy coby sídla správy města. Na základě císařského výnosu z 29.6. 1839 nicméně zůstal řízením celé akce pověřen vídeňský dvorní architekt Pietro Nobile (1774-1854), který počítal s nahrazením prakticky celé radnice novostavbou. Na podzim 1839 bylo celé východní křídlo až po radniční věž zbořeno a spolu s ním i několik sousedních domů před kostelem sv.Mikuláše. Do března 1841 bylo vystavěno zcela nové neogotické severní křídlo naproti sv.Mikuláši s přísně souměrnou fasádou s lomenými okny a obdobné křídlo východní, opatřené vysokým vstupním portikem s balkonem. Následně musela být stavba kvůli protestům veřejnosti zastavena. Novostavba se dočkala prudkých odsudků, byla označována za " kostel přestavěný v magacín " a zpívala se o ní i jadrná, nepříliš lichotivá písnička. Až r.1847-8 bylo v projektu pokračováno podle změněných plánů vídeňského dvorního stavebního rady Wilhelma Paula Sprengera (1798-1854), které detailněji propracoval a realizoval pražský stavitel ing. Heřman Bergmann. Tato dodatečná úprava ponechala celé severní křídlo v původním stavu a u východního křídla změnila podobu fasády obrácené do náměstí, kde namísto vysokých lomených oken umístila menší okna pravoúhlá s kamenným ostěním. Plánovaná přestavba jižního křídla radnice nebyla pro nedostatek financí a odpor veřejnosti i odborníků naštěstí realizována vůbec.
Vysoké průčelí s tmavě červeným nátěrem vydrželo na náměstí až do osudného 8.5. 1945, kdy požár severní i východní křídlo zásadně poničil. Stojící obvodové zdivo bylo strženo a ponechána pouze jedna okenní osa u paty gotické věže. Na vzniklé volné ploše byl nakonec vysázen park, neboť soutěž na dostavbu radnice v r.1946-7 skončila neuspokojivě, stejně jako další v letech 1962-3, 1967-8 a 1987-8. Parcela tak zůstává dodnes nezastavěna.

Zdroje:
Václav Hlavsa: Staroměstská radnice, 1956
Karel Kibic: Historické radnice, 1988 (2.vyd.)
Jaroslav Kocourek: Český atlas - Praha, 2006

Vloženo: 23.12.2008



Komentáře a upřesňující informace


Vynikající článek [Pavel Frýda 23.12.2008 15:25] | Reagovat
Musím Vás pochválit kolego, je to napsáno velice dobře a čtivě. Dozvěděl jsem se hodně nových věcí. Je vidět, že se historie opakuje, nežli hrůzy co architekti navrhují, tak raději ať je místo prázdné. Viděl jsem v nějakém časopise vítězné návrhy asi z r.1987, jeden horší než druhý. Pokud něco vybere odborná komise, tak to narazí na odpor veřejnosti, pokud někdo navrhne historizující objekt, zase to neschválí odborná komise. Postavit na "Staromáku" něco jako je ohyzdná Nová scéna je prostě pro každého Čecha nepřijatelné.
Re: Vynikající článek [Michal Kurz 24.12.2008 15:05] | Reagovat
Děkuji za poklonu. Dostavba Staroměstské radnice je skutečně téma samo pro sebe a některé návrhy z té dlouhé řady neúspěšných soutěží mimo jiné ukazují, že než ukvapeně stavět, je lépe počkat - nakonec prázdná parcela s parkem sama o sobě nikomu nevadí...
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 77 do následujícího políčka:

   


Processing time: 28 msec.
IP address = 18.116.60.24
desktop version