Prag - Denkmal des Panzers Nr. 23 (Praha-památník tanku č.23) - Stručně k problematice tzv.vlasovců a jejich účasti v Praském povstání
Beigetragen:
Pavel FrýdaZprvu měl autor v úmyslu připojit několik vysvětlujících slov k tzv.vlasovcům k článku Historie památníku na náměstí Sovětských tankistů, nicméně problematika okolo gen.Vlasova a jeho muů je natolik komplikovaná, e se nedá koncentrovat do několika řádků.
Generálporučík Andrej Andrejevič Vlasov (nar.1900) proslul ji za bojů v prosinci 1941, kdy jako velitel 20.armády úspěným útokem u Volokolamsku prakticky zabránil pádu Moskvy a patřil tak ke Stalinovým oblíbencům. Padl do německého zajetí 12.7.1942 v průběhu Ljubanské operace, kdy německé síly obklíčily a zničily celou jeho 2.údernou armádu (velení musel převzít ji v obklíčení a v katastrofálním stavu vech armádě podřízených útvarů) a poté projevil zájem o spolupráci s Němci. Ze sovětských generálů a vysokých důstojníků nebyl sám*, ale jen on se projevil jako organizační talent a politický vůdce. Jeho jméno se pak stalo na jedné straně symbolem protistalinského vystoupení sovětských válečných zajatců, ale na druhé straně i synonymem odpadlictví a vojenské zrady.
Nejprve byl zajatý generál vyuíván jen k propagandistickým účelům, německé velení nemělo zájem o větí vyuití ruských dobrovolníků, nebo se výstavba národní ruské armády neslučovala s nacistickým záměrem ovládnout a kolonizovat východní prostor. Proto jen omezeně byly tyto útvary o síle roty, maximálně praporu, uity k strání a policejní slubě v týlu, smutně prosluly zejména masakry idovského obyvatelstva a střeením koncentráků. Ve se vak změnilo v průběhu války, zejména kdy byli Němci vyhnáni z území SSSR. Proto německé vedení nechalo na zasedání 12.11.1944 v Praze vytvořit Komitét pro osvobození národů Ruska-KONR** v čele s gen.Vlasovem, jednalo se o jakousi ruskou vládu v exilu, kterou ovem uznávalo jen Německo. Komitét začal budovat i svoje ozbrojené síly tzv.Ruskou osvobozeneckou armádu (ROA Russkaja osvoboditělnaja armija). Nejen patné zacházení v zajateckých táborech přivádělo sovětské zajatce do sil ROA, ale často byli vedeni upřímným odporem proti stalinskému systému. Přicházeli i početní bílí emigranti. Z plánovaných několika divizí byla vak reálně postavena jen 1.pěí divize ROA (v německém organizačním systému označená jako 600.Infanterie Division russ.) do jejího čela byl postaven generálmajor Sergej Kuzmič Buňačenko (bývalý plukovník a velitel sovětské 389.střelecké divize, generálské pagony***dostal a od Němců). Tato divize byla nasazena na sovětsko-německé frontě, kdy 13.4.1945 neúspěně zaútočila na sovětské pozice u města Fürstenberg na řece Odře. Zakrátko se vak německému velení vzepřela a vlastním pořádkem ustupovala do Čech, Němci ji neměli síly ji jakkoliv zastavit. Praské povstání zastihlo divizi na Berounsku odkud chtěla odejít do amerického zajetí. Rusové nicméně vyrazili Praze na pomoc, gen.Buňačenko doufal, e Prahu osvobodí Američané a protiněmecké vystoupení divize pomůe ROA rehabilitovat v očích spojenců. Říká se také, e Buňačenko jako Ukrajinec z Kyjeva měl zprávy o účasti čs.brigády při osvobozování jeho rodného města a cítil tak k Čechům jistou vděčnost. Praané neočekávanou pomoc povstání upřímně a srdečně vítali, hostili ruské vojáky ze svých skromných zásob, vdy přili osvoboditelé. Na některých domech dokonce zavlály narychlo zhotovené vlajky se svatoondřejskými kříi. Rutí vojáci účinně zasáhli do bojů v Praze (zejména na Smíchově, Braníku, Motole, Ruzyni i jinde) ve dnech 6.-8.5.1945, divize měla na 300 padlých. Kdy vak vylo najevo, e Prahu osvobodí sovětská armáda a i české odbojové kruhy měly problém se spoluprací s vlasovci (zejména komunisté), Rusové začali Prahu opoutět, čím se vojenská situace povstalců velmi zkomplikovala. Jen ojediněle zůstaly některé útvary později, např. jetě 9.5.1945 odpoledne podporoval palbou děl vlasovský oddíl mjr.Batova útok povstalců na vahově. Dělostřelba vak byla velmi nepřesná, rutí dělostřelci byli zřejmě opilí. Tento typický ruský nevar byl umocněn předtuchou blíícího se konce a u jednotek ROA byl běným jevem....
9.5.1945 se gen.Vlasov dostal do Plzně s úmyslem vyjednat přijetí svých vojáků do amerického zajetí, byl vak přijat americkým velením chladně a odmítavě. Američané si kvůli "white Russians" nechtěli komplikovat vztahy se svým významným a mocným spojencem. Zato v Plzni se rychle rozkřiklo, e se ve městě nachází ruský generál a "zachránce" Prahy. Početný dav uspořádal pro gen.Vlasova nadené ovace, docházelo k tragikomickým výjevům, kdy neznalí Plzeňáci provolávali A ije soudruh Stalin!, A ije soudruh Vlasov! apod. Jeden z občanů věnoval dokonce generálovi bustu Karla Marxe, kterou schovával celou válku pod uhlím. Zdali byl Vlasov tímto velkorysým darem potěen není známo...Gen.Vlasov nebyl v Plzni nijak střeen, mohl uprchnout a přinejmením oddálit svůj konec, ale vrátil se ke svým vojákům.
Mezitím gen.Buňačenko s 1.divizí ustoupil do jihozápadních Čech k městečku Lnáře, kde prakticky divize překročila americké linie a sloila zbraně. Neinformovaní řadoví američtí vojáci zprvu vlasovce upřímně vítali, mylně je pokládali za předvoj sovětské armády. Uniformy Rusů byly sice německé provenience, ale měly vlastní hodnostní označení, ruské bělogvardějské kokardy a carské svatoondřejské kříe, byly uívány i staré ruské vlajky (totoné s dnení), často byla zpívána stará ruská hymna Kolj slaven na Gospoď na Sione..atd. Sovětské velení vak vyvinulo neobyčejnou iniciativu k zajetí vojáků ROA a dopadení gen.Vlasova. Se souhlasem amerického velení 12.5.1945 tábořící divizi obklíčila 162.sovětská tanková brigáda a začalo konečné dějství tragedie ROA. Mnoho muů, zejména důstojníků, bylo pobito na místě a na zbylé čekala léta v gulagu. Někteří se stačili jetě rozprchnot, ale je zahanbující skutečností, e na tyto tvance pořádali honičky četí "partyzáni" a mnoho jich postříleli. V lesích u Lnářů jsou moná tisíce neoznačených hrobů ruských vojáků....Zajati byli i generálové Vlasov a Buňačenko, kteří byli 2.8.1946 v Moskvě popraveni. Ve Vlasovově rodné vsi Lomakino nechal Stalin postřílet, nebo uvěznit polovinu vesnice, vechny Vlasovovi příbuzné a známé, včetně manelky.
*Ze zajatých sovětských generálů 90 osob (!) aktivně podporovalo Vlasovovo hnutí, počet východních dobrovolníků u německých ozbrojených sil se odhadoval v r.1944 na 900 tis. muů, byli vak po meních útvarech roztroueni vude kde Wehrmacht a útvary SS operovaly. Cílem Vlasova a jeho stoupenců bylo soustředit tuto sílu ve vyích útvarech a nasadit ji v boji proti stalinské diktatuře.
**KONR (Komitět osvoboděnija narodov Rossiji)- ve svém úvodním manifestu i dalích prohláeních KONR i přes německý nátlak odmítal protiidovskou rétoriku, rovně byla zavrena restaurace carizmu.
***pagony-typ tuhého nárameníku s hodnostním označením jaký se pouíval v ruské armádě do r.1918, u generálů ve zlatistém provedení. Není přiit na blůzu jako v jiných armádách, ale upevněn na rameni pomocí tkalounů a knoflíku. Sovětská armáda pagony zavedla opět v r.1942, důstojníci ROA je také někdy pouívali s vlastním hodnostním označením. Podle sovětského vzoru byl tento typ nárameníků zaveden v létech 1951-59 i u čs.armády a dodnes je jetě uíván v armádách neostalinských reimů např.severní Koreje a Kuby.
Zdroj: S.A.Auský, Vojska generála Vlasova v Čechách
K.Richter, Osudový omyl generála Vlasova
Eingegeben: 29.11.2008