EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Tillenberg - Schutzhaus (Dyleň - turistická chata) - Krátce z historie

Beigetragen: Michal Urban

Asi půl kilometru severozápadně od vrcholu pověstmi opředené Dyleně, s 940 metry nadmořské výšky druhé nejvyšší hory Českého lesa, byla v roce 1926 postavena turistická chata, která si brzy získala oblibu mnoha návštěvníků z blízkého i vzdálenějšího okolí. Její existence však neměla dlouhého trvání – po druhé světové válce se Dyleň ocitla v hraničním pásmu a zdevastovaná chata byla v roce 1947 či 1948 stržena. Vrchol kopce pak na více než 40 let obsadili vojáci.
V roce 1894 byla v Chebu v hotelu Kronprinz založena sekce Cheb a Chebsko Německo-rakouského alpinského spolku, který si v roce 1907 postavil vlastní turistickou chatu (Egerhütte) v Dolomitech. Po zániku Rakouska-Uherska se tato chata stala hůře přístupná a spolek, přejmenovaný v roce 1920 na Německý alpinský spolek Cheb a Chebsko, začal uvažovat o výstavbě jiného objektu. Volba padla na Dyleň, kde se už 24. června 1924 uskutečnila první horská slavnost, která se poté stala tradicí. V roce 1925 zakoupil spolek na Dyleni první pozemek o rozloze 2250 m2 a 24. března 1926 získala chebská firma Karel Jačík smlouvu na výstavbu kamenného soklu chaty. Výstavbou dřevěné nástavby byla pověřena firma Josef Woisetschläger z Vyššího Brodu. Základní kámen byl položen 25. dubna 1926 a 3. října téhož roku byla chata slavnostně otevřena.
Vedle chaty byl oválný bazén s vodní kaskádou a malým vodotryskem, voda sem byla přiváděna ze stráně nad chatou, kde byl silný vývěr pitné vody, tzv. Granátový pramen (v 70. letech byl vývěr sveden do nového vodojemu a zásoboval pak útvar pohraniční roty).
Spolek se postaral i o nové turistické značení, které chatu napojilo na sí turistických cest v Českém lese, byla vybudována také nová, 1,5 kilometru dlouhá silnička z Oldřichova. Spolek propagoval chatu mezi návštěvníky Mariánských a Františkových Lázní, ale i ve školách, 15. února 1931 uspořádal lyžařské závody „Kolem Dyleně“. To vše zvýšilo oblibu chaty natolik, že v roce 1932 ji navštívilo na 4300 lidí. Spolek si proto mohl dovolit přikoupit další pozemek o ploše 10 332 metrů čtverečních, aby při horských slavnostech měli návštěvníci více místa.
V roce 1934 byla na Dyleni postavena trigonometrická věž, která sloužila zároveň jako jednoduchá rozhledna. Věž byla stržena začátkem 70. let při výstavbě vojenského objektu.
Po druhé světové válce byla opuštěná turistická chata vystavena plundrování a v roce 1947 či 1948 byla stržena (zčásti snad byl materiál odvezen do Plzně). Kopie původní chaty v měřítku 1 : 6 dnes stojí v areálu rozhledny Grenzlandturm v nedalekém Neualbenreuthu v Bavorsku.
V 60. letech vznikl na vrcholu Dyleně rozsáhlý vojenský areál. Bylo zde pozemní průzkumné stanoviště rádiového a radiotechnického průzkumu, pozorovací hláska patřící radiotechnickému praporu Kříženec a rota Pohraniční stráže (VÚ 7495 Dyleň). Dyleň se zařadila mezi řadu monitorovacích a odposlechových staniš, rozmístěných na hranici s bývalou NSR, k nimž patřila například stanoviště Cheb, Zvon, Havran či Poledník. Nové odposlechové zařízení bylo na Dyleni instalováno ještě v září 1988. Armáda opustila Dyleň v roce 1992.
K nepřístupnosti okolí Dyleně před rokem 1989 přispěla i skutečnost, že zde v roce 1964 bylo objeveno na tuzemské poměry poměrně veliké ložisko uranových rud těžené šachtami D1 a D2 o hloubce 1003,7, resp. 1258,4 metru. Do roku 1991, kdy těžba skončila, poskytlo ložisko 1121 tun uranu.
Po pádu železné opony se Dyleň stala nakrátko přístupná. V roce 1994 se však někdejší vojenský areál stal majetkem Radia Egrensis, které zde má vysílač, a oplocený a hlídaný vrchol s krásným výhledem zvláště do Německa je pro turisty až na výjimky opět nedostupný. Velká budova bývalé roty utěšeně chátrá.
Ti, kdo se dostanou poblíž Dyleně, si tak dnes mohou prohlédnout aspoň střed Evropy – žulový patník s nápisem Mittelpunkt Europas, který je replikou původního trigonometrického kamene, jejž na vrcholku Dyleně vztyčili v roce 1865 rakouští armádní geometři. Co se stalo s tím původním kamenem, není úplně jisté (už v roce 1934 byl při nových geografických měřeních překryt částečně zeminou), ten dnešní stojí už v Německu, necelých dvacet metrů od hranic, a byl sem umístěn v roce 1985.
Z přírodovědeckého hlediska jsou velmi zajímavé skály pod Dylení, ve kterých se objevují obrovské, až 20 cm dlouhé krystaly narůžovělého andalusitu, bohužel většinou přeměněného ve slídu.

Prameny:
www.egerer-landtag.de
www.hamelika.cz/OBCE/NMOHELNO/NMOHELNO.htm
www.manfred-bischoff.de
www.iron-curtain.info


Eingegeben: 22.11.2008



Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 71 do následujícího políčka:

   


Processing time: 120 msec.
IP address = 18.222.111.60
desktop version