PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Buzošná. (Riesenbach) - Několik poznámek o místě

Přispěl: Jan Novák

http://www.stredovek.com/list_photo.php?category=jineobjekty&object=Cervena
Červená/Buzošná
Zaniklá osada Buzošná leží v údolí Losenice pod Červenou na pravém břehu mezi Obřím hradem a Šafářovým vrškem. Výše položená budova je mlýn s pozůstatky lednice se zbytkem hřídele mlýnského kola. Do potoka zasahuje přístavkem neznámého určení. Od jezu na Losenici směřují ke mlýnu kamenné opěráky vantroků. V níže položené budově je dochován pěkný klenutý sklep (na mapě z 30.let 20.století označovaná jako hydroelektrárna). K hydroelektrárně vede náhon částečně podzemním kanálem. Ještě v 1.polovině 19.století zde stál pouze mlýn. Turistická značka údolím Losenice prochází zříceninami mlýna, zříceniny budov níže na potoku míjí.

http://www.mistopis.eu/mistopiscr/sumava/kasperskohorsko/buzosna/buzosna.htm
Zaniklá osada v údolí Losenice pod Červenou. Zříceniny jedné budovy na levém břehu potoka a jedné menší budovy (na mapě z 30. let 20. stol. označovaná jako hydroelektrárna) ve svahu na pravém břehu poblíž silnice z Červené do Rejštejna a rozlehlého areálu mlýna na pravém břehu asi o 1 km výše proti proudu. K hydroelektrárně vede náhon (zřejmě od mlýna - nenalezl jsem samostatný jez) částečně podzemním kanálem. Ještě v 1. pol. 19. stol. zde stál pouze mlýn. Na potoku četné peřeje a menší vodopádky. Turistická značka údolím Losenice prochází zříceninami mlýna, zříceniny budov níže na potoku (v dohledné vzdálenosti) míjí.

Vloženo: 30.9.2008Komentáře a upřesňující informace


buzošná [helena niebauerová 4.2.2012 15:42] | Reagovat
K této obci dříve patřil i nedaleká zřícenina neznám přesný název tady používáme stará myslyvna.Zbyla tam malá dřevěná stavba asi chlív.V případě zájmu vám zašlu fotky(jen co sleze sníh)
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 94 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist