PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Wache (Die Wache) - Celnice Wacha pod Luží

Přispěl: Vladimír Kraus

Na hraničním přechodu Dolní Světlá-Waltersdorf, zvaném Wacha, byla celnice postavena ve 20. letech 20. století. Stala se známou následující událostí: 22. září 1938 byla budova přepadana přesilou henleinovců a posádka byla donucena k odchodu (platil i zákaz za žádnou cenu nepoužít zbraně!). Ještě ten samý den ale dostali příslušnící SOS rozkaz dobýt ztracenou celnici zpět. Toto také udělali a proti asi trojnásobné přesile Freikorpsu po hodinovém boji byl opět hraniční přechod v jejich rukou. Na německé straně byli asi 2 mrtví, na naší žádný.
Přišel ale Mnichov a hraničáři i ostatní vojáci museli tyto oblasti na dlouhou dobu opustit.
V r. 2003 byl zde odhalen pomník připomínající události onoho zářijového dne roku 1938.
Hraniční přechod byl po skončení války obnoven, ale již v r. 1948, kdy komunistický režim uzavíral hranice, byl zrušen. Budovu celnice a sousedního hostince postihl osud mnoha pohraničních objektů a opuštěné byly zbořeny, snad v r. 1957.
Na saské straně najdeme pomník, připomínající že tudy po skončení války při odsunu odcházeli sudetští Němci z pohraničních obcí do Německa.

Vloženo: 22.9.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 85 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist