PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Hanušov (Honnersgrün) - Krátce z historie

Přispěl: Michal Urban

V listinných pramenech je Hanušov zmiňován v 16. století, kdy patřil k panství Ostrov, podle jména s koncovkou –grün však patří ke skupině kolonizačních zemědělských obcí na jižním krušnohorském svahu, které byly osídlovány německými osadníky z Poohří a Horní Falce už v 13. a 14. století. Tereziánský katastr z poloviny 18. století uvádí v obci 23 hospodářů, kteří měli dohromady 241 strychů (tj. necelých 70 hektarů) polí s velmi špatnou bonitou půdy. Z dalších živností je v obci zmiňován 1 forman, 1 tesařský tovaryš a 3 nádeníci.
Před rokem 1850 žilo v obci 101 lidí (Sommer 1847), resp. 104 lidí (Palacký 1848) v 15 daleko od sebe postavených domech. Od reformy státní správy v roce 1850 až do roku 1872, kdy se osamostatnil, byl Hanušov osadou obce Arnoltov. K obci pak patřila také osada Holzbachlehen (Léno), celková výměra obce dosahovala 384 hektarů. V roce 1921 žilo v Hanušově (toto české jméno získala obec v roce 1920) 159 výhradně německých obyvatel, z toho 93 lidí v 15 domech žilo ve vlastním Hanušově a dalších 66 ve 14 domech v Léně. Obyvatelé obce mluvili převážně egerlandským nářečím, některé rodiny v Léně však používaly již krušnohorský dialekt, což nasvědčuje tomu, že tato osada byla osídlena až později (zřejmě v 16. století) v souvislosti s hornickou kolonizací ze saské strany Krušných hor.
Lidé v Hanušově se živili pastevectvím a polním hospodářstvím, vzhledem k vysoké nadmořské výšce (700-800 metrů) a nepříliš úrodné půdě však výnosy byly nízké.
Po druhé světové válce byli obyvatelé obce odsunuti. K totálnímu zániku obce pak přispěla i blízkost jáchymovských uranových dolů – konrétně dolu Plavno, který se nacházel těsně nad obcí.


Vloženo: 21.9.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 96 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist