EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Fünfhunden - Schloss (Pětipsy - zámek) - Trocha historie

Beigetragen: Zbyněk Kopenec

Pětipsy leží asi 8,5 km jihovýchodně od Kadaně, v nadmořské výšce 268 metrů. Prochází tu železniční tra Kadaň - Vilémov - Radanice.

Zámek stojí na místě původní tvrze ze 14. století, kterou vystavěl zakladatel větve vladyckého rodu Pětipeských z Chýš a Egerberka - Fridrich. Byla to věžovitá třípatrová budova, měla čtvercový půdorys, 180 cm silné stěny se střílnami, obklopena vodním příkopem a valem, na západní straně chráněna nepřístupným močálem.
Častým střídáním majitelů tvrz chátrala, takže se v roce 1560 o ní mluví jako o zpustlé.
Starou tvrz nechali přestavět na renesanční zámek Hrobčičtí.Zámek si dodnes zachoval ve svých zdech řadu prvků obranného charakteru. Ve sklepích západního a jižního křídla zůstala zachována okna ve tvaru střílen. Původní gotický vodní systém byl ještě více zdokonalen. Tvořil jej rybník na západní staně zámku, napájený Vidolickým potokem, kterým se přiváděla voda i k mlýnskému náhonu na severní staně. Další přívod vody zajišoval potok Liboc. Zbytky staré tvrze tvořily severní křídlo zámku, ostatní křídla byla dostavěna do tvaru písmene U. Oldřich Hrobčičký, poslední majitel panství, byl za svou účast ve stavovském povstání v letech 1618 - 1620 potrestán konfiskací veškerého majetku. Protože však jeho manželka měla v Pětipsech velké věno, byly mu Pětipsy ponechány jako léno až do smrti v roce 1629. Potom propadly královské komoře.

Nový majitel hrabě Kryštof Šimon z Thunu koupil Pětipsy 15.6. 1629 jako dědičné. Thunové přestavěli v 17. století zámek. Dostal podobu čtyřkřídlé kvadratické budovy s vnitřním dvorem. Hlavní průčelí zámku se přestěhovalo do nového jižního křídla, kde byla vybudována vjezdová brána a most přes vodní příkop. Samotná vrchnost zde nebydlela, sídlily zde vrchnostenské úřady. Svou kancelář tu měl správce statku a úřední písař.
V zámku byly i služební byty úřednictva, ve východním křídle pracoval pivovar.

K další úpravě zámku došlo v 18. století, kdy dostal klasicistní úpravu. Ta se projevila hlavně na fasádách, jejich členění a barevnosti. Po této úpravě se zaskvěl pětipeský zámek v červeno - bílo - okrových tónech. V nádvoří byly staré dřevěné pavlače nahrazeny cihlovými arkádami a dosavadní šindelová střecha dostala tašky.

Od konce 18. století byly pozemky statku a dvorce pronajímány, dočasní majitelé se o stálou údržbu objektů moc nestarali. Opravy se soustřeďovaly na vnější fasády a spravování střechy, vnitřek zvolna chátral.

Ke změně došlo až v roce 1872, kdy si zámek a s dvorem v Račeticích najal dr. Gustav Hodek, který zde v roce 1866 postavil nový cukrovar. Tehdy Thun - Salmové přikročili k úpravám zámku. V křídle nad starou tvrzí nechali velkým nákladem upravit byt pro nového nájemce, dosavadní užitková zahrada se změnila v park, upravovalo se předzámčí a okolí zámku.
Hospodářská prosperita cukrovaru umožnila Hodkovi, aby si pronajal a později koupil zámek s dvorem. Poslední nájemce Zdeněk Hodek koupil při pozemkové reformě v roce 1926 zámek s dvorem.

Za 2. světové války bylo na zámku několik místností upraveno na zajatecký tábor a v roce 1940 sem bylo přivezeno 130 Francouzů. Během války prošlo táborem asi 150 zajatců.

Po roce 1945 patřil statek se zámkem rodině Hodků. V roce 1948 byl znárodněn a stal se součástí státních statků. V prostorách zámku byly zřízeny byty pro zaměstnance. Jeho údržbě a opravě se nevěnovala téměř žádná pozornost, takže objekt postupně zchátral do stavu, že musel být opuštěn z důvodů "ohrožení bezpečnosti". Zkázu pak dovršilo nejen počasí, ale také nenechavci a vandalové, kteří postupně vytrhali podlahy, okna a dveře. Do střechy léta pršelo, až se zřítily stropy a státní statek požádal v roce 1970 o demolici celého objektu.

Do dnešního dne dospěl komlex bývalého zámku do tristního stavu, kdy je záchrana téměř nemožná. Zůstaly zachovány části původní tvrze, které z něj činí i nadále významnou architektonickou památku-

podle publikace : Vladimír Valeš - Pětipsy, Vidolice a Račetice.

Eingegeben: 29.8.2008



Kommentar und weitere Informationen


Kein Datensatz

 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 97 do následujícího políčka:

   


Processing time: 9 msec.
IP address = 3.145.46.139
desktop version