PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Černýš - Fichtel a Sachs, SKF (Tschirnitz - Fichtel und Sachs Werke) - Trocha historie

Přispěl: Zbyněk Kopenec

Černýš leží přibližně 10 km JZ od Kadaně a zhruba 2 km od Perštejna, na levém břehu Ohře pod Doupovskými vrchy v nadmořské výšce 350 m.
V rove 1913 koupila firma Fichtel a Sachs ze Schweinfurtu objekty bývalé továrny na bavlněné výrobky a zřídila zde pobočný závod na výrobu volnoběžek do jízdních kol. V roce 1925 byl závod přeměněn na výrobu kuliček a později celých kuličkových ložisek. V roce 1928 byly tovární objekty rozšířeny a začleněny do švédského koncernu SKF (Swedisch Kugellager Fabrik) se sídlem v Göteborgu. Byla zavedena úsporná opatření, při nichž byla propuštěna část zaměstnanců.

V polovině 20. let byla v časopisech uváděna reklama na restauraci Fichtelových a Sachsových závodů v Černýši, jednom z nejhezčích výletních míst v údolí Ohře, kde se každou neděli, svátek a středu pořádaly čaje s tancem.

S největší pravděpodobností se na výrobě v SKF podíleli i cizinci, protože statistika z konce 20. let uvádí v Černýši 384 Němců, 2 Čechy a 38 obyvatel jiné národnosti. Po celou 2. svět. válku vedl výrobu švédský inženýr Fr. Jonson.Vyráběla se zde kuličková i valivá ložiska, řemenice a transmise. Část výroby byla určena na export.

V továrně byl od r. 1941 zřízen i zajatecký tábor, kde byli postupně internováni zajatci z Belgie, Francie, Ruska a Itálie. Táborem prošlo na 400 zajatců, přičemž tam průměrně bývalo kolem 100 osob.
V roce 1945 zde bylo osvobozeno 70 Italů, kteří byli repatriováni. Vedle zajatců tam pracovali i civilní ruští dělníci, zavlečení sem na práci. Zpráva z r. 1944 uvádí 9 mužů a 15 žen.
Ing. Jonson zde zůstal až do roku 1948, kdy byl závod od Švédů odkoupen.

V roce 1970 zde byla výroba zastavena a přenesena do ZKL v Klášterci nad Ohří.
V bývalých továrních prostorách byla později drůbežárna.

Dnes vlastní objekty pražská firma MIJOS, která v tovární budově provozuje malou vodní elektrárnu a přilehlé objekty pronajímá.

podle knihy: Zdena Binterová - Perštejn a okolí


Vloženo: 25.7.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 25 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist