Gickelsberg (Výhledy) - Z historie
Beigetragen:
Michal UrbanNad Horním Vítkovem (součástí Chrastavy) se vypíná do nadmořské výky 569 m výrazný vrch Výhledy (Gickelsberg, původně Gückelsberg od gucken = koukat). Přes tento nejzápadnějí vrch Jizerských hor, leící mimo území chráněné krajinné oblasti, prochází po jeho severozápadním úbočí 120 m pod nejvyím bodem státní hranice s Polskem. Kolem vedla i často vyuívaná cesta z Čech do Horní Luice, tedy z Vítkova do Lichtenbergu (dnes Jasna Góra). Tehdy zcela holý hraniční kopec se pro svůj vynikající výhled na hřebeny Luických hor, Jetědu, Jizerských hor i itavskou kotlinu stával místem setkávání českých Němců se saskými. Nápadný vrch neopomenul navtívit ani pozdějí císař Josef II., který 17. září 1779 projíděl přes Vítkov do Saska.
Pro triangulační měření v Sasku představovaly Výhledy první vyí vrch na východ od itavy, a tak byl na jeho vrcholu v roce 1864 umístěn triangulační kámen. Mezi českým a saským královstvím zřejmě muselo dojít k dohodě, nebo triangulační kámen stál na českém území. (Ostatně do vypuknutí prusko-rakouské války v roce 1866 bylo Sasko posledním politickým i vojenským partnerem Rakouska, vechny ostatní německé státy se tehdy ji podřídily Prusku.) Nad opracovaným ulovým hranolem, opatřeným nápisem Station Gickelsberg König. Sächs. Triangulierung 1864 (Královská saská triangulace), stála jetě zhruba třímetrová jehlanovitá dřevěná konstrukce.
Na oblíbeném výletním místě postavil první jetě prkennou boudu loutkář Josef Köhler. Tu vak zbořili za prusko-rakouské války v roce 1866 prutí vojáci, nebo podezírali majitele, e dává z výrazného vrchu znamení rakouské armádě.
Novou ji zděnou stavbu zde vybudoval pekař K. J. Wildner v roce 1872. Turisticky atraktivní výletní restaurace byla postupně stavebně vylepována, jak měnila majitele. Jedním z hostinských se stal v prvním desetiletí minulého století Anton Rösler, kdy jeho předchůdce v roce 1897 zasáhl uvnitř chaty blesk. Od počátku 20. století vedla z Výhledů známá turistická cesta Horní Luicí na kopec Kottmar, kde rovně stála hospoda a kamenná rozhledna. Horská restaurace byla v provozu a do konce druhé světové války. V roce 1948 ji demolovali českosloventí pohraničníci. Také triangulační kámen byl vyvrácen a povalen a v následném půl století kopec zcela zarostl náletovými dřeviny. Výhledy pak navtěvovali náhodní turisté a předevím členové vítkovského mysliveckého sdruení, kteří si u čedičové skály poblí bývalé restaurace vybudovali dřevěnou loveckou chatu. V roce 2000 vak vyhořela.
Liberecký veterinář a od roku 1975 chalupář na Vítkově dr. Dobroslav tolba o povaleném ulovém kvádru na Výhledech věděl, ale léta ho povaoval za součást základů bývalé restaurace. A 14. října 2001 nalezl kámen kýmsi převrácený, take se objevil vytesaný německý nápis. Sám začal pátrat po muzeích a v dobových dokumentech, nejvíce mu napomohly staré pohlednice, na nich je trigonometrický bod dobře patrný.
Z obavy před jeho zničením či odcizením informoval o nálezu kulturně-technické památky pracovníky odboru kultury Okresního úřadu v Liberci a dalí instituce včetně libereckého Katastrálního úřadu. Právě jeho ředitel Ing. Jan Tajovský vyřeil celou záleitost s velkým pochopením: postaral se o jeho vztyčení 7. listopadu 2003. Nově osazený kámen bude zahrnut do dokumentačních fondů Katastrálního úřadu jako bod podrobného bodového pole, aby slouil pro orientaci a tvorbě podrobnějí mapy.
V současnosti na vrchol Výhledů nevede ádná značená cesta. Dá se vak dosáhnout výstupem z Horního Vítkova od zchátralého barokního kostela Navtívení Panny Marie z roku 1671. Naplánována je také odbočka z nedaleké cyklostezky a dokonce jsou snahy vystavět na kdysi atraktivním místě vyhlídkovou vě.
přezato z:
Pavel D. Vinklát: Jizerské hory: Osudy památek - Triangulační kámen na Výhledech, časopis Krkonoe - Jizerské hory, březen 2004
více info také na: http://patron.bdnet.cz/index.php?id=2&idc=23
Eingegeben: 27.6.2008