PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Lesík (Lessig) - Trocha historie

Přispěl: Michal Urban

Skupina chalup nazývaná Lesík (Lessig či Lessighäuser) ležela a dosud zčásti ještě leží při cestě z Perninku na Přední Hřebečnou, resp. z Abertam na Bludnou, v nadmořské výšce cca 945–965 metrů. Těsně nad samotou pramení potok Rybná (Fischbach), který v horní části svého toku představuje hranici mezi katastrem Perninku a Abertam; Lesík již patří k perninskému katastru.
Kdy samota vznikla, není přesně známo, je však pravděpodobné, že první osídlení v této oblasti souvisí s těžbou rud cínu, které v okolí (na nedaleké Přední Hřebečné a poblíž Černého rybníka) vzkvétalo minimálně již od 30. let 16. století. Kromě horníků zde v několika málo roztroušených chatrčích mohli žít i uhlíři zabývající se výrobou dřevěného uhlí. Samota se původně jmenovala Unter Irrgang (Dolní Bludná) a své pozdější jméno dostala podle rodiny Lessigů, která zde žila přinejmenším od poloviny 17. století. Jeden mužský příslušník této rodiny – Adam Lessig – se v roce 1704 stal posledním odsouzeným, který byl v Perninku předán katu a popraven na Šibeničním vrchu za hrdelní zločin – za vraždu perninské dívky Magdaleny Schneppové.
Jméno samoty Lessig je zaznamenáno už na mapě vzniklé při 1. vojenském mapování v polovině 18. století, koncem 19. století zde stálo sedm domů – čtyři poblíž někdejší hájovny (dosud stojící) a dva poněkud severněji směrem k Přední Hřebečné. Do současnosti se dochovaly dva objekty.


Vloženo: 18.6.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 86 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist