PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Úbočí-synagoga a židovská čtvrť (Amonsgrün-Synagoge und das Judenviertel) - Stručně k historii židovského osídlení v Úbočí

Přispěl: Pavel Frýda

Přítomnost Židů je v místě sice písemně doložena až od počátku 19.století, nicméně jistě zde židovské rodiny žily již dříve, snad už ve středověku. Židovská čtvrť se nacházela v západní části obce pod zříceninou hradu Boršengrýn, ale nejednalo se o přísně separované ghetto. Této části obce se říkalo poněkud nadneseně Judenstadt (tj.Židovské město, v místním dialektu se vyslovovalo jako Gunštód). Stávalo zde 17 židovských domů a malá synagoga, avšak v r.1889 z nich vyhořelo 9 domů i synagoga. Ačkoliv se poté většina židovských rodin vystěhovala, synagoga byla ještě obnovena. V r.1896 žilo ve vsi ještě 5 židovských rodin, ale v r.1930 zde již žádný Žid nebydlel. Dobový zdroj zaznamenává jména zdejších židovských rodin: Löwi, Reichl, Gutmann, Sacher, Schimmer, Meier, Bloch, Kamm, Falk, Adler, Fischel a Kohn. Po r.1897 v synagoze ustaly bohoslužby, zdejší židovská náboženská obec zanikla a duchovní správu nad zbývajícími obyvateli židovské víry převzal rabinát v Lázních Kynžvart. Stavba synagogy byla odprodána a v r.1902 přestavěna na obytný dům. Mezi lety 1953-60 byly opuštěné domy v bývalé židovské čtvrti zbořeny, včetně domu, který býval synagogou. Její přesnější polohu dnes v porostu nelze ani určit.
Jedinou památkou na přítomnost Židů tak zůstává hřbitov židovské obce jižně od Hradního rybníka, který se nachází před dnešním vjezdem do obce. Návštěvník jej snadno najde zamíří-li od silnice stezkou po východním břehu rybníka a po asi 200 metrech uvidí vchod a zdi hřbitova. Pozem.parcela č.1076, kat.území Úbočí u Dol.Žandova, má výměru 1471 m2, ale prostor, který ohraničují zdi není ani poloviční. Pozemek je vlastnictvím obce Dolní Žandov. První zmínka je o hřbitovu sice až z r.1837, pravděpodobně ale bude starší, ačkoliv přibližně stovka dochovalých náhrobků pochází pouze z 19.století. Dříve měli být zemřelí dopravováni přes rybník pramicí. Této pověsti musí dát turista zapravdu, neboť stezka kolem rybníka vylučuje přenášení rozměrnějších břemen. Dnes je hřbitov hezky zrekonstruován, je průběžně opravována i ohradní zeď a toto malebné místo určitě stojí za návštěvu.

Zdroje: R.Švandrlík, Historie Židů v Mariánských Lázních
B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
H.Gold, Die Juden und Judengemeinden Böhmens in Vergangheit und Gegenwart str.321



Vloženo: 16.6.2008



Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 51 do následujícího políčka:

   


Processing time: 211 msec.
IP address = 18.118.163.207
desktop version