PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Klíny - Kostel sv. Antónína z Padua (Kirche des Hl. Antonius von Padua in Göhren) - Z historie vsi a kostela

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

Vesnice Klíny byla založena před r. 1355. Měla dostat jméno Hora sv. Václava, ale už ve 14. století převládl dnešní název. Kostel sv. Antonína Pad. z r. 1866 byl neslohový, jednolodní, obdélníkový s polokruhovým závěrem obestavěným obytnými místnostmi. V průčelí byl obdélníkový portál, trojúhleníkový štít a hranolová věž s velkými polokruhovými okny. Boční fasády byly hladké, pouze s okny, v přízemí sdruženými. Odsazená apsida i loď byly kryty stropem, rovná zděná kruchta stála na dvou pilířích, měla dřevěnou poprsnici. Zařízení bylo historizující, vesměs z 2. poloviny 19. století. Kamenná křtitelnice pocházela ze 16. století. Obraz sv. Antonína Pad. na hlavním a sv. Václava na bočním oltáři pocházely od V. Kandlera z r. 1870.

Pramen: E. Poche a kol., Umělecké památky Čech K/O, svazek druhý, vyd. nakladatelství Academia, Praha 1978

Vloženo: 26.5.2008Komentáře a upřesňující informace


fotky [Antonín Suk 27.5.2008 19:50] | Reagovat
Škoda,že nedoplníte zajímavý komentář nějakými fotkami.Klíny jsou obec,která má dodnes pro spoustu Podkrušnohoráků velký emotivní význam.
Re: fotky [Jan Kruliš 27.5.2008 21:56] | Reagovat
Já bych doplnil rád, ale žádné nemám. Disponuji pouze bohatou odbornou literaturou a mohu z ní citovat. Moje specializace je rodné Trutnovsko a nyní Bochovsko a Toužimsko. Ale od toho jsou tu právě tyto stránky, aby každý přispěl tím, co má. Určitě se ještě někdo najde, kdo nějaké další snímky přidá. Hezký den, JK
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 35 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist