Göhrener Tor (Klínská brána) - O místě :
Beigetragen:
Milan Gruber Bouka''Klínská brána'' je jedna z historických staveb, které byly původně rozmístněny v určitých vzdálenostech přesně na hraniční čáře. Podle ústního podání jsou obdobné stavby známy jetě na dalích místech mezi Flájemi a Německým Mníkem. Brány byly stavebními díly, které se podobaly otevřené stodole.
Byly součástí po staletí existující staré obory, její rozloha se proměnila, proto se dnes nachází na české straně asi jeden kilometr od hranice. Obora byla účelově zaloena k chovu jelení zvěře po dokončení zámečku Lichtenwald (1761 1765).
Název ''Klínská brána se začala uívat přiblině kolem roku 1890, kdy obora dosáhla svého největího rozahu, měla rozlohu 2575 ha se zhruba 600 ks jelení zvěře. Hloubka brány působyla jako tunel, který plail zvěř a zamezoval její unik z obory.
Cesta vedoucí Klínskou bránou byla hojně vyuívana do roku 1945 jako regionální spojení mezi oběma státy. Po úpravě hranice ji nebylo moné tuto cestu nárokovat ke spojení.
Prostřednictvím vstupu Česka do Evropské unie a do engenského (Schengenského) prostoru bylo od 21. prosince 2007 opět umoněno překročení hranice mezi oběma státy.Brána tímto získává zpět svůj historický význam jako symbol česko německého spojení.
Eingegeben: 17.5.2008