PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Švajglova Lada. (Schwiegelhaid.) - Švajglova Lada

Přispěl: Vlastimil Hromada

Podle Karla Petráše byla osada založena uprostřed hlubokých lesů knížetem Schwarzenbergem v roce 1756.Kníže tu postavil myslivnu a dále směrem k osadě Lipka(Freiung)hájovnu.Její název pochází od Schweiglova dvora,který toto území vlastnil ještě před vlastnictvím vimperského panství.Základ osady tvořilo pět chalup,myslivna a kaple.Žilo tu 40 obyvatel.Největší usedlost byl dům Ferdinanda Frietbergera,kde byla hospoda a prodávalo se zde pivo pouze z vimperského knížecího pivovaru.V roce 1853 byla vybudována přes Švajglovu Ladu silnice z Lipky na Nový Svět.
Dnes stojí v místech bývalé osady jen myslivna,pod kterou dál vyvěrá křišt'álově čistá voda jako kdysi a jedna ze dvou lip,které rostly u dnes již neexistující kaple(údaje podle knihy Krajem šumavských Lad)

Vloženo: 24.4.2008Komentáře a upřesňující informace


Freyung-Freiung [Jaroslav Pulkrábek 31.1.2010 15:59] | Reagovat
Lipka, která je v textu zmiňována se německy jmenovala Freiung, tedy psáno s i, na rozdíl od bavorského města Freyung, kde je ypsilon.
Oprava [Vlastimil Hromada 5.12.2013 15:22] | Reagovat
Děkuji,opraveno.
Hájovna a osada [Jan 29.9.2019 13:51] | Reagovat
Domnívám se, že budova při silnici (barevné foto) je původní "hájovna" , domy i s myslivnou zmizely a nacházely se na louce asi 500m směrem na Čer.Lada. (viz.stabiní katastr kol.r.1823)
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 59 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist