PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Měděnec - hostinec Sfingy (Kupferberg - Gasthof Sphinx) - Hostinec Sfingy

Přispěl: Zbyněk Kopenec

Nedaleko od Mědníku se nacházel další výletní ubytovací hostinec, který lze dnes vidět také už jenom na fotografiích. Stál kousek pod Měděncem u první zatáčky silnice vedoucí do Klášterecké Jeseně. Místo pro jeho stavbu, stejně jako v případě hostinců pod Mědníkem, nebylo zvoleno náhodně.
Nedaleko zmíněné zatáčky je atraktivní a ojedinělý přírodní útvar. I když území, na němž se rozkládá, patří už do katastru osady Kamenné, je známé jako "Sfingy u Měděnce". Několik jehlancovitých skal na horském svahu dostalo svůj název podle tvaru jedné z nich připomínající hlavu světoznámé starověké egyptské památky.
Vrcholky nevysokých skal -- v nadmořské výšce asi osm set metrů -- nabízejí výhled do středního Poohří, na Doupovské vrchy a České středohoří. Bloky skal vznikly mrazovým zvětráváním skalního masivu hrubozrnné dvouslídné ortoruly s plástevnatou strukturou. Lokalita "Sfing" zabírá plochu asi 0,6 hektaru a v roce 1983 byla prohlášena za chráněný přírodní výtvor.
Hostinec nesoucí název "U sfingy" ("Zur Sphinx") vznikl v první polovině sedmdesátých let devatenáctého století, tedy ve stejné době jako první hotel na Mědníku, v roce 1927 byl rekonstruován a začalo se mu říkat "Sphinxbaude". Podle inzerátu z roku 1923 byl jeho majitelem E. Walenta a nabízel turistům, letním hostům, spolkovým a školním výletům levné pokoje s překrásným výhledem, vynikající kuchyni, originální rakouská a uherská červená a bílá vína, výborné světlé i tmavé pivo a plzeňský Prazdroj.
Idylické časy vynikající kuchyně a výborného piva v hotelu "U sfingy" vzaly za své s příchodem druhé světové války. Jak mě informoval již zmíněný pan Ivan Cáder, byl za války hotel změněn v doléčovací a rehabilitační středisko SS a vývařovnu pro tábor Hitlerjugend nacházející se ve stráni pod Měděncem směrem k Horní Halži. Po roce 1945 přestala být jeho budova trvale využívána. Zpustlé trosky hostince odstřelili v roce 1968 vojáci Československé lidové armády

převzato z týdeníku Nástup č.13/2008
autor:Petr Rak

Vloženo: 12.4.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 23 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist