PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Jánský Dvůr (Johanni-Hof) - Doplnění historie Janského Dvora

Přispěl: Jan Kruliš, Praha

Úsilí majitelů panství, rozvíjet po 30. leté válce v tomto zpola vylidněném a zpustošeném kraji stagnující zemědělskou výrobu, vedlo k vzniku mnoha rozptýlených sídel, dvorů a ovčáren. Tak je připomínána r. 1698 Schefferey u Vlčic, předchůdkyně Janského Dvora (Johanni Hof). Sommer ve svém díle uvádí Johanneshof (1836), který vznikl na místě dřívější ovčárny vlčického panství někdy v 18. století jako osamělý dvorec. Název se uvádí později jako Johanni Hof, Janský Dvůr (1924). Datovat jeho vznik na začátek 17. století nemá oporu v pramenech ani literatuře.
Za správné nepovažuji ani označní Jánský Dvůr. Všechny běžné turistické mapy označovaly až do konce minulého století objekt jako Janský Dvůr a tak je také označen na mapách portálu veřejné správy.

Pramen: Jaroslav Procházka, Osídlování Trutnovska v období pozdního feudalismu, kapitalismu a socialismu ve světle místních a pomístních jmen; in Krkonoše Podkrkonoší 5, vyd. Kruh Hradec Králové r. 1970 jako zájmový náklad pro muzeum v Trutnově (zde citace další literatury zejména J.G. Sommer, Das Königreich Böhmen..., Königgrätzer Kreis, Praha 1836)

Vloženo: 12.3.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 65 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist