PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
České Nové Domky (Böhmisch Neuhäusl) - Demoliční akce v pohraničním pásmu 1952-1960

Přispěl: Pavel Frýda

K plošnému ničení nemovitého majetku v pohraničí došlo již začátkem 50tých let. V první fázi v letech 1952-53 došlo k boření domů v úzkém pohraničním pásmu cca 2 km od státních hranic, což se týkalo právě i osady České Nové Domky. Bylo tomu tak ze "státně-bezpečnostních" důvodů nařízením ministerstva národní bezpečnosti z 12.11.1951. Ministr Ladislav Kopřiva měl s bezpečnostní politikou zkušenosti, za války byl totiž agentem gestapa. K další plošné likvidaci obcí v rozšířeném pohraničním pásmu, ale i zámků a kostelů přistoupil bezbožný rudý režim paradoxně v druhé půlce 50tých let, kdy již pominuly nejhorší excesy jeho zločinů. Vše začalo výnosem ministerstva místního hospodářství z 30.1.1957 o demolicích opuštěného nemovitého majetku. Deklarovaným cílem akce bylo údajně zlepšení vzhledu krajiny a odstranění nebezpečí zranění v rozpadajících se budovách, ale pravým důvodem byla neschopnost totalitního režimu vypořádat se s důsledky odsunu německého obyvatelstva a tyto oblasti dosídlit. Památková ochrana samozřejmě již tehdy existovala, ale rudí komisaři na zákony vydané jejich vlastním režimem zvysoka kašlali. Komise okresních národních výborů vydaly soupis opuštěných nemovitostí určených k demolici. Technicky byla věc prováděna armádou, která větší budovy odstřelila a drobnější stavby byly rozhrnuty buldozery. Jen vyjímečně byl použitelný materiál nějak využit, např. kámen z demolic byl rozdrcen a užit při stavbě silnic. Některé větší objekty, zejména kostely, byly zničeny až počátkem 60tých let. Veškeré demoliční práce byly provedeny bez jakékoliv dokumentace a fotografie z této "činnosti" prakticky nejsou známy, pokud existují jsou pořízeny z německé strany u obcí, ktreré ležely přímo na hranici.
O těchto věcech z minulosti nepříliš dávné se píše jen poměrně sporadicky....

Zdroj: kol.autorů, Český les-příroda, historie, život.

Vloženo: 22.2.2008Komentáře a upřesňující informace


Doplněk [Fasman 18.6.2016 20:01] | Reagovat
V opuštěné obci Nové Domky byl pohřben Josef Blažek (roč. 1911) z Českého Dubu na Turnovsku, který se v květnu roku 1953 pokusil na přechodu v Rozvadově o útěk do SRN. Se svou těhotnou milenkou Dagmar Tesařovou (*1929) s v rozjetém autě pokusil prorazit závory, ale při nárazu utrpěl smrtelná zranění. Tesařová byla vážně zraněna.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 26 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist