Sluckenau: Rudolf Weber´s Erben (luknov: Rudolf Weber dědicové) - Továrna :
Beigetragen:
Milan Gruber BoukaHistorie :
Podle dochovaných pramenů je doloeno, e počátek výroby jednoduchých česaných bavlněných přízí ve luknově spadá do období roku 1898, kdy ve firmě W. Weber majitelů Roberta a Rudolfa Webera byla dokončena výstavba hlavní budovy přádelny včetně obsluných staveb. V roce 1900 byla výroba přízí rozířena o příze skané v nově postaveném objektu skárny v obci Království. Do roku 1945 pracovala firma pod obchodním názvem Rudolf Weber´s Erben, bavlněná přádelna a skárna. Ze stálého roziřování výrobních ploch, nákupu pozemků a výstavby bytů lze vyvozovat, e se ve firmě obchodně dařilo. Vedle hlavní výrobní budovy přádelny I. z roku 1898, byla v roce 1912 uvedena do provozu budova přádelny II. a v roce 1928 byla dokončena nová výrobní budova přádelny III.. V průběhu 2. světové války se firma začlenila do hitlerovské válečné mainerie a zaměstnávala zavlečené eny a mue z Ukrajiny a Polska. V květnu 1945 byla firma konfiskována a jetě pod starým obchodním názvem "Rudolf Weber dědicové", pod národní správou, pracovala do roku 1946, kdy byla celá firma zařazena do prvního poválečného textilního národního podniku "Sdruené bavlnářské závody" v Praze. Při reorganizaci v roce 1948 se stal závod národním podnikem COTONA. Do roku 1952 byl závod jetě přejmenován na n.p. SEBA a na n.p. FLANELA. Od 1. 1. 1953 byl závod přejmenován na n.p. VELVETA s podnikovým ředitelstvím ve luknově. Při delimitaci ve druhém pololetí 1958 byla přádelna a skárna začleněna do n.p. BENAR Beneov nad Ploučnicí, jako závod 13 luknov. Pod tímto názvem, později státní podnik BENAR, pracoval závod ve luknově a do 31. 12. 1993.
Období realného socializmu :
Vzhledem k tomu, e se závod nachází na severu luknovského výběku, v těsné blízkosti státní hranice, na průmyslem přesyceném území, nemá ádné zázemí v dojíděcích zaměstnancích, pracovali v závodě vdy pracovníci z náborů. V poválečných letech to byly hlavně děvčata ze západních Čech, v padesátých a edesátých letech pak děvčata z jiních Čech a Litoměřicka, dále v sedmdesátých letech několik desítek děvčat z Polska. V jednom období pracovalo v závodě a padesát řádových sester a děvčata z dětských domovů. Závod doplňoval stav i řadou romských pracovníků. V 80. letech tvořili a 20 procent zaměstnanců a je nutno říci, e větina z nich pracovala velmi dobře. Vznikla tak určitá paraela k válečným letům akorád e maínerie byla řízena socialistickou ideologií a RadouVzájemnéHospodářskéPomoci. Zkrácením technologie předení, sníením počtu strojů a obsluhováním větích úseků se postupně sníil stav na 398 pracovníků v roce 1986.
Privatizace :
Protoe se přímý prodej po mnoha odkladech nakonec neuskutečnil, vyhlásil majoritní akcionář, FNM ČR v září 1997 veřejnou soutě na prodej 95 % akcií obálkovou metodou. Tuto soutě vyhrála firma POLYCOTTON s. r . o. Liberec, která k 31. 7. 1998 splatila FNM ČR navrhovanou částku a stala se tak majoritním akcionářem Bekon a. s. luknov s podílem 95 % akcií. Po roce 2000 postupně nelegálně rozebrána. Dnení stav ruiny.
Eingegeben: 22.2.2008