PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
České Nové Domky (Böhmisch Neuhäusl) - Krátká historie osady České Nové Domky

Přispěl: Pavel Frýda

Osada stávala přímo při státní hranici naproti dodnes existující obci Neudorf na bavorské straně. Prvně je zmiňována až v r.1838, nicméně na císařských otiscích z tohoto roku lze na mapě napočítat již 14 usedlostí, vesměs dřevěných staveb. Je tedy možné předpokládat, že osada existovala nějakou dobu předtím. Do r.1929 se podle Chytilova místopisu osada rozrostla na 26 domů se 248 německými obyvateli, 10 obyvatel bylo jiné národnosti (jaké pramen nezmiňuje). Po r.1945 se zřejmě našlo jen málo osídlenců, kteří by v odlehlé lokalitě chtěli bydlet a v 50.letech byla vesnička stojící na hranicích dvou rozdílných světů srovnána buldozery se zemí. Nedaleko někdejší vísky vystupuje z hraniční čáry balvan s vytesanými starými hraničními znaky, později na něm byl vztyčen novodobý hraniční kámen. České Nové Domky patří dodnes do katastrálního území taktéž zaniklé České Vsi, na tomto katastru existovaly podle císařských otisků i další malé osady, samoty a tehdejší průmyslové objekty ze kterých je na Zaniklých obcích popsána jen Neufürstenhütte (Nová Knížecí Huť) a Altpocher (Stoupa). Dále to byly Malowetz Schleife (schleife tj. brusína, leštírna), Josephiner Schleife, Hütten Schleife, Josephsthal a Anna Polier. Některé z těchto míst zanikly zřejmě již dlouho před r.1945.

Vloženo: 17.2.2008Komentáře a upřesňující informace


Doplněk [Fasman 18.6.2016 20:06] | Reagovat
V opuštěné obci Nové Domky byl pohřben Josef Blažek (roč. 1911) z Českého Dubu na Turnovsku, který se v květnu roku 1953 pokusil na přechodu v Rozvadově o útěk do SRN. Se svou těhotnou milenkou Dagmar Tesařovou (*1929) s v rozjetém autě pokusil prorazit závory, ale při nárazu utrpěl smrtelná zranění. Tesařová byla vážně zraněna.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 98 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist