PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Plzeň-Malé divadlo (Pilsen-Deutsche Theater) - Budova plzeňského Německého (Malého) divadla

Přispěl: Pavel Frýda

Po dobu 108 let tvořila kopule bývalého Německého (později Malého) divadla poměrně výraznou dominantu Plzně, zejména z jižního pohledu, od Hlavního nádraží. V době občanského uvolnění a růstu českého národního uvědomnění po polovině 19.století i v Plzni získala v zastupitelstvu navrch česká strana. Převažující čeští zastupitelé akceptovali v r.1868 návrh pronajmout městské divadlo výhradně české společnosti. Jablkem sváru bylo někdejší divadlo na rohu dnešní Riegrovy ulice a sadů Pětatřicátníků (dnes zde stojí právnická fakulta ZČU). Budova z r.1831 byla vystavěna velmi úsporně a v mnohých ohledech nevyhovovala divadelnímu provozu. Zbourána byla v r.1903. Uražená německá kulturní "lobby" vedená nýřanským uhlobaronem JUDr.Franzem Pankrazem začala podnikat kroky k výstavbě nového divadla určeného výhradně pro německy mluvícícho diváka. Na celém projektu je obdivuhodná zejména rychlost jeho realizace. Žádost o povolení stavby byla podána 13.7.1868 a budova byla slavnostně otevřena již 21.10.1869, kdy v ní zazněly tóny Rossiniho opery Vilém Tell. Divadlo projektoval Josef Niklas, který se nechal inspirovat známou renesanční veronskou bazilikou Andrea Palladia, stavbu provedl plzeňský stavební podnikatel Martin Stelzer. Němci získali tedy divadlo v mnohých ohledech lepší nežli bylo původní městské. Čeští divadelníci čekali na důstojný stánek svého umění až do r.1902, kdy bylo slavnostně otevřeno Velké divadlo představením Smetanovy Libuše. V tomtéž roce 1869 Němci koupili sousední nárožní dům ve kterém sídlily německé kulturní spolky, budova byla zvána Německý dům, nebo také Kasino. Také pro německy mluvící věřící byl vyhrazen kostel sv.Anny v dnešní Bezručově ulici, kde se sloužily mše výhradně německy, u plzeňské Velké synagogy působili dva rabíni, jeden kázal v češtině a druhý německy. Po r.1945 byla ulice přejmenována na ulici Gorkého (k původnímu názvu se vrátila po r.1990) a budova byla nazývána jako Malé divadlo. Po otevření nedalekého moderního Komorního divadla (4.12.1965) bylo Malé divadlo málo využíváno, do r.1966 se zde hrála dětská představení, což pamatuje i autor příspěvku. Objekty divadla, Německého domu i některé další budovy byly zbořeny v r.1977. Po mnoho let předtím byly domy "ošalovány" bedněním, aby padající omítky i zdivo nikoho nezranily (viz foto dodané kolegou Pecharem). V takovém stavu byla ostatně v této době polovina Plzně. Na uvolněném místě byla postavena budova banky, dnes zde sídlí KB.


Vloženo: 27.1.2008



Komentáře a upřesňující informace


Německé divadlo v Plzni [Marta Nejedla 24.1.2011 18:35] | Reagovat
V prvním patře budovy se nacházel velký sál se zrcadlem přes celou čelní stěnu, s tyčemi na cvičení podél tří další zdí. Zeď do Gorkého ulice byla rozdělena dvěma vysokými okny, v rohu stálo pianino, na které nás doprovázela starší dáma při cvičných hodinách baletu.V sále byla dvě WC, před sálem byla šatna na převlečení. Mnoho let jsme sem chodily se sestrou na baletní výuku, až asi do roku 1974.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 17 do následujícího políčka:

   


Processing time: 26 msec.
IP address = 13.59.199.250
desktop version