EinloggenEinloggen AnmeldenAnmelden  ĂˆeskyÈesky
Prag - Königliche Weinberge-Synagoge (Praha - Vinohrady-synagoga) - Stručně k historii synagogy na Královkých Vinohradech

Beigetragen: Pavel Frýda

Židovské osídlení v Praze bylo od středověku po další dlouhá léta omezeno na někdejší Židovské Město, od r.1850 byla tato čtvr nazvána Josefov. Po občanské a hospodářské emancipaci v polovině 19.století se mohli Židé usazovat i v nově vzniklých čtvrtích a předměstích rychle se rozvíjejícího města. I v těchto nových městských částech si Židé zřizovali modlitebny, hřbitovy a synagogy*. Největší i nejhonosnější z nových synagog byla postavena na Královských Vinohradech v letech 1896-98 v dnešní Sázavské ulici podle návrhu známého vídeňského arcitekta Wilhelma Stiassnyho (autora např. i teplické, čáslavské, jablonecké, pražské Jubilejní synagogy atd.). Dostupná odborná literatura se o ní zmiňuje jen stručně, nebo vůbec. Reprezentativní budova v neorenesančním stylu se svým východním průčelím do ulice se pyšnila dvěma vysokými věžemi. Nádherný a pompézní byl i interiér synagogy, ženská galerie byla tvořena otevřenými arkádami do hlavní lodě. Aron ha-kodeš (schrána na tóru, oltář), tradičně orientován na východ, byl vytvořen ve formě miniaturního orientálně-byzantského chrámu s antickými sloupky. Celá stavba byla výrazem zámožnosti zdejšího židovstva. Budova mohla pojmout na 2000 věřících, čímž se řadila mezi největší synagogy, nejen v Evropě, ale i na světě. Vždy dochovaná plzeňská Velká synagoga se stejným počtem míst je dnes třetí největší stavbou tohoto druhu na světě. U vinohradské synagogy je známo působení pouze jednoho rabína-prof.Dr.Wienera. Budovu v temných dobách II.světové války využívali nacističtí okupanti jako sklady zabaveného židovského majetku. Synagoga byla těžce poškozena při jednom z nemnoha leteckých útoků na Prahu dne 14.2.1945. Po válce již nebyla obnovena, naopak v r.1951 byly zbytky budovy zbořeny. Dnes stojí na jejím místě základní škola, první žáčci do ní nastoupili v září 1961. Ve vchodu do školy je umístěna neobvykle řešená a nápaditá vzpomínková platika synagogy a stručný text o historii místa.

*Synagogou se rozumí stavba, jejíž hlavní modlitební sál je dominující prostor celé budovy. U synagog býval také zpravidla zřízen úřad rabína, rabinát. Chudší a méně početné židovské náboženské obce, které si nemohly dovolit vydržovat rabína, si zřizovaly pouze modlitebny. Modlitebnou se rozumí místnost pro bohoslužby v domě, který je primárně určen k jiným účelům, např. k bydlení, obchodu apod.

Zdroje: C.Rybár, Židovská Praha
Wikipedia

Eingegeben: 23.1.2008



Kommentar und weitere Informationen


Mohovitosti, ne movitosti [Michal Kurz 9.9.2008 18:30] | Reagieren
Že nebyli Židé nemovití je jasné, ale byli i mohovití a proto si mohli dovolit postavit tuto nemoviost.
Měli bychom se vyjadřovat lépe než kdejaký nedouk z televize Nova.
Re: Mohovitosti, ne movitosti [Pavel Frýda 10.9.2008 20:46] | Reagieren
Máte pravdu, použil jsem chybné slovo. Nicméně jsem nahradil málo užívané slovo mohovitosti slovem zámožnosti, myslím, že je to srozumitelnější. V mých článcích by se možná našla další pochybení, jsem jen amatérský badatel a akademické vzdělání postrádám. Pokud se týká TV Nova a dalších stanic, tak těm jsem vděčný, nebo úroveň programů mě posadila k počítači a naučila jisté seberealizaci na tomto serveru.
Jsem rád, že moje články jsou čteny pozorně a se zájmem. Díky.
 Kommentar und weitere Informationen
Name:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Vᚠemail nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Vᚠpříspěvek.
Thema:
Kommentar/Präzisierung:  
KOMENTAR NEBYL ULOZEN !!!
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 34 do následujícího políčka:

   


Processing time: 31 msec.
IP address = 3.142.133.112
desktop version