Plzeň-hotel Central (Pilsen-Hotel Central) - Bohatá historie hotelu
Přispěl:
Pavel FrýdaNěkdejší hotel U zlatého orla (Zum Goldener Adler) na Náměstí (Ring Platz) čp.32 byl jedním z nejstarších a nejlepších hotelů v tehdejší Plzni. Jeho výhodná poloha a proslulost poměrně slušně vynášely a tak jej majitelé postupně mohli rozšiřovat. Na konci 18.století už měl druhé patro s tanečním sálem, na počátku 19.století se už pyšnil třetím patrem. Možná by čtenáře mohly zajímat cenové poměry v hotelu i v Plzni okolo r.1911, pokoj zde stál 3-10 korun, drožka z nádraží na náměstí vyšla na 1 korunu, se dvěma koňmi 2 koruny (v noci 1,5 a 3 ), tramvaj na stejnou vzdálenost 10 haléřů. Jako doplnění a zajímavost lze uvést, že v r.1892 přešla říše na korunovou měnu, jedna původní zlatka byla dvě koruny (dodnes se hovorově říká desetikoruně pětka), jako drobné mince byly místo krejcarů zavedeny haléře (nazvané podle drobných středověkých stříbrných penízků z německého města Halle). Korunová měna nám zůstala i po r.1918, ačkoliv se uvažovalo o zavedení nových názvů-lvů, orlů, popř.sokolů atd.
Hotel se mohl chlubit slavnými hosty, např. v lednu 1823 obsadil nejlepší pokoje hotelu ruský car Alexandr I. a jeho doprovod vracející se z italské Verony. Carská návštěva se zastavila v Plzni právě v období pravoslavných vánoc, proto naproti v domě U zlaté lodi carovi duchovní upravili kapli a zde se sloužily mše. V září 1847 se v hotelu ubytoval arcivévoda Fratišek Josef (za rok se stane císařem) i se svými bratry Ferdinandem Maxmiliánem (pozdější tzv.císař mexický) a Karlem Ludvíkem (otec Františka Ferdinanda d´Este a děd posledního císaře Karla I.), kteří se v Plzni zastavili na cestě z Mariánských Lázní. Nejmladšího bratra Ludvíka Viktora s sebou neměli, bylo mu tehdy pouhých 5 let, ale ani později jej s sebou nebrali, byl totiž homosexuálně založen a žil vzdálen od císařského dvora, tehdy se jednalo o velké faux pas, zejména u císařské rodiny. Při další návštěvě v srpnu 1885 však bydlel císař v modernějším a prostornějším hotelu Waldek (dnešní Slovan).
Po dlouhá desetiletí nesl hotel na svém jižním nároží svůj znak-velkého zlatistého orla. Ten doplatil v revolučním roce 1918 na svoji přílišnou podobnost s rakouským státním znakem a byl davem stržen a rozbit. Hotel pak změnil název na Central. Historicky cenná stavba s bohatou historií byla dne 19.4.1968 přes protesty odborníků a rozhořčení veřejnosti zničena odstřelením. Nestalo se tak ostatně v Plzni poprvé, v r.1859 byl na náměstí zbořen historicky velmi cenný gotický Říhovský dům, v r.1906 byly zbořeny poslední gotické štíty Bezděkovského domu, přestože již tehdy bylo poukazováno na nenapravitelné historické škody. Stejně jako stavba budovy pojišťovny v r.1932 historické tváři náměstí příliš neprospěla, také budova nového moderního hotelu Ural (po r.1990 opět Central) jí příliš nevylepšila. A to mají náměstí v budoucnu "obohatit" zamýšlená obludná zlatá monstra kašen. Městskou památkovou rezervací tak zůstane náměstí jen na papíře...
Zdroj: P.Mazný-V.Krátký, 100 zajímavostí ze staré Plzně
Nagel´s guide-book 1911, Austria-Hungary
Vloženo: 12.1.2008