PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Chotovenka (Kottowenka) - Stručně

Přispěl: Zdeněk Pechar

Chotovenka (Kutowenka) - První zmínka o obci (lid. Kutowanka, Chotivinky) pochází z roku 1549. Chotovenka se nacházela v údolí potoka v blízkosti jižně vystupujících vršků Českého středohoří. Osídlení v této obci nebylo příliš intenzivní, což bylo dáno již poměrně vysokou nadmořskou výškou a blízkostí hor. Štrbický potok, který protékal obcí, ústil v rybníčku. Přes obec vedla silnice spojující Světec a Radovesice. Domky zde byly převážně zděné a kamenné. Spádově patřila osada k obci Světec. I tuto osadu ovlivnil rozmach hornického podnikání u Světce. První malé ručně kopané šachtičky se zde objevují od poloviny 19. století. Směrem ke Štrbicím vznikl hlubinný důl Jindřich, který byl za 2. světové války obnoven jako povrchový lom. Pod obcí byla z tohoto lomu vyražena štola, kterou se po lanovce dopravovalo uhlí na třídírnu na důl Patrii u Světce. První zmínka o úplné likvidaci obce padla okolo roku 1961.

Vloženo: 9.1.2008Komentáře a upřesňující informace


Chotovenka [Marcela Kopřivová 4.7.2017 22:30] | Reagovat
Dobrý den,mám na Vás možná nesplnitelnou prosbu.Jsem rodačka z Chotovenky/1949/.
Vesnici jsem navštívila naposledy v roce 1969.Bohužel se mi po rodičích nezachovaly žádné fotografie.Proto Vás prosím,jestli máte nějaké bližší informace z doby před zánikem,buďte tak laskav a pošlete mi foto nebo nějaký kontakt na bývalé obyvatele/potomky/.
Předem děkuji za ochotu.
Marcela Kopřivová/roz.Slunčíková,matka roz.Hrabětová/
Chotovenka [solt 5.8.2017 20:29] | Reagovat
V kalendáři Teplicka na rok 2018 naleznete starou pohlednici Chotovenky.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 61 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist