PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kamenec (Holenstein, Hohlenstein) - Kamenec

Přispěl: Jiří Kripner

Kamenec: Padesát let po válce stále zanikají pohraniční obce

I dřevěné domy v Čechách umírají

Dům čp. 64 v obci Kamenec na Chebsku "zemřel" před osmi lety, kdy ho opustila Mária Juterová, Slovenka z Oravy. Říkávala: " Umírá od doby, co mu odebrali zvony. Nikdy se neprobudí, jako zdejšímu oběšenci život se nevrátí."
Dům s hrázděným štítem vystavěl v roce 1808 lesní dělník Wenzel Heimerl. V témže roce umístil v malé dřevěné zvonici vedle domu dva malé zvony ze zrušeného paulánského kláštera ve Světcích u Tachova. Majitelé zvony rozeznívali při narození a smrti, při ohni či záplavě na potoce Tichá, ale také ve vánicích, aby obyvatelé zdejších domů, kteří se vraceli z půlnoční, nezabloudili v hraničních lesích.
Pozdního února 1942 zrekvíroval zvony německý wehrmacht. Měsíc poté přišla zpráva o úmrtí jediného syna Josefa Gottlicka, posledního německého majitele. Starý pán se oběsil z žalu v chlévě na volském laně. Na jaře prvního roku po válce se do obce přistěhovali osadníci ze Slovenska. "Vyberte si jiný dům, pani Juterová," prosila vdova Gottlicková novou majitelku. Po únoru 1948 bylo zbořeno devadesát procent domů v Kamenci z obavy, aby se z nich nestalo útočiště lidí míří cích přes hranice.
V domě bez elektřiny žila Mária Juterová čtyřicet let svého života stejným životním rytmem jako v oravských kopcích. Její dům uprostřed ovčí pastviny, obehnané plotem z ostnatého drátu, se stal teplým útočištěm hlídky Pohraniční stráže z nedaleké roty v zaniklé obci Slatina. Jedné zimní noci šedesátého druhého roku se přiblížil k ostnatým drátům Polák z Lodže. Vyzbrojen starou předválečnou mapou a před strachem chráněn kořalkou prostříhal drát. V domnění, že je již za hranicí, za klepal na dveře s pozdravem Grüss Gott. Otevřeli mu pohraničníci.
Před osmi lety paní Juterová podřízla všechny své zbylé ovce a vrátila se na Oravu. "I domy umírají a lidé jim vytrhají vnitřnosti," řekla. Během týdne byl dům vykraden, pec vybourána, stodola stržena. Hrázděný chebský dům stojí dosud jako poslední stavební památka kdysi živoucí obce Kamenec. Bez známky života.

Vondráček Pavel: " I dřevěné domy umírají", článek . Lidové noviny, 1977


http://hamelika.webzdarma.cz/

Vloženo: 9.1.2008Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 33 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist