Nancy (Nancy) - Historie
Beigetragen:
Zdeněk PecharDnes malá osada obce Stříbrná. Jméno Nancy dostala osada v roce 1796. Tj. od sňatku Anny Periez de Bourdet s hrabětem Johanem Chrysogonem Nostitzem. Ti si zde nechali postavit loveckou chatu. Později zde byl postaven lovecký zámeček a myslivna. Jméno Nancy vybrala hraběnka.
V roce 1787 zde bratři Ignác a Josef Keiwertové zaloili sklárnu. Vyrábělo se zde tabulové sklo a brouená zrcadla s cínovou folií. Ignác a Josef se výborně doplňovali, jeden byl sklář a druhý obchodník. V roce 1812 vak vinou zdraení vstupů (cena dřeva a nájem lesa) a přírodní pohromy ( kůrovec a mnika ) dolo k úpadku. Sklárna musela být v roce 1813 uzavřena. Zhruba po deseti letech postavili bratři Konstantin a Leopold Thomasovi na stejném místě přádelnu vlny. Ta byla v provozu do roku 1848. Vedle přádelny byla i pila (majitel Möschl), ta zanikla a v roce 1918.
Nancy mělo i svou kolu, i kdy bylo pořád osadou. Byla postavena v roce 1897 (stála 9000 zlatých) a slouila a do roku 1943, kdy byla zruena. Byla zde také Dörflerova sodovkárna, Lausmannova pila, Hartlova pila, několik obchodů a restaurací. Bylo zde postaveno mnoho nových domů, při sčítání v roce 1930 je uváděno 102 domů s 558 obyvateli. Po odsunu, po roce 1945 se Nancy vyprázdnilo. V edesátých letech byla větina domů, lépe řečeno to co z nich zbylo, srovnána se zemí. Z těch co zůstali stát je jich podle obecního úřadu trvale obydleno 5.
V roce 1926 proběhla pozemková reforma. Ervín Nostitz Reineck proto musel předat pilu, obytnou budovu a správu lesů pod státní lesy. Honitba mu byla bezplatně ponechána a do roku 1935.
Zajímavosti.
Při výročí desetiletého trvání ČSR v roce 1928, byl zaloen jubilejní háj o rozloze 11 arů. Uprostřed háje byl umístěn ulový balvan s pamětní deskou, s nápisem 1918 1928. Byl zde vysázen buk, modřín, smrk, ole a jeřáb. Údolí bylo přejmenováno z Nancy na Masarykovo Údolí. V roce 1924 si zde postavil srub s atelierem malíř a sochař Franz Gruss. Narodil se v nedalekých Kraslicích. Výtvarné vzdělání získal ve Vídni. Maloval předevím krajinu. Nejčastěji pouíval olej, litografii, křídu a akvarel. Jeho díla byla vystavována v Karlových Varech, Teplicích, Liberci, Mostu ale i ve Vídni a polské Wroclawi. Své úspěchy korunoval ziskem mnoha cen. Zúčastnil se soutěe na fresku pro památník obětem 1. světové války v Chebu u kostela sv. Kláry. V této soutěi i zvítězil. Po druhé světové válce se odstěhoval do Rakouska.
Eingegeben: 30.12.2007