Maltheuern (Záluí) - Setkání Záluáků konají se eleznou pravidelností
Beigetragen:
Václav NovotnýV sobotu 22. září 2007 proběhlo ji 24. setkání bývalých obyvatel zruené obce Záluí. Do litvínovské Citadely přilo téměř 200 účastníků. Mělo velmi přátelský ráz. Setkání zahájil velitel tábu obětavých pořadatelů, pan Vladimír Beránek. Ve tábu dále pomáhají setkání připravovat Marcela Filipová, Zdena Geblerová, Jaroslava Kuníková, Ilona Marková, Elizabeth Mikolciová, Věra Strolená, Václav Vácha.
Nejstarími účastníky byli paní Karolína Dráníková (92) a jetě starí pan Rudolf Hrdlička (93), narozený 8. 2. 1914, tedy jetě před vypuknutím 1. světové války.
V roce 1938 měla obec Záluí (té Záluí v Kruných horách; Maltheuer) 3 867 obyvatel, z toho bylo 2 984 občanů české a 840 německé národnosti. V obci stálo 286 domů a katastr obce měl 474 ha. Likvidace obce probíhala v několika etapách. V roce 1939, kdy se na východní části obce začal stavět chemický podnik na výrobu benzinu z uhlí, dále důsledkem náletů na konci války a v 70. letech minulého století, kdy se na místě zbývající části obce postavil provoz Petrochemie.
K setkání pořadatelé připravili výstavku historických fotografií.
Na bohatý kulturní ivot zaniklé obce jsme ji vzpomněli v roce 2005 v Radnici, kdy uveřejnili snímek divadelních ochotníků Thalie ze Záluí. Dnes publikujeme historický snímek, který dokládá, jak byla vychovávána hudební mláde, nejen ze Záluí, ale i z okolních obcí. Historický snímek zachycuje Hudební kolu v Záluí asi v roce 1932 a 1933 při pravidelné Hudební produkci Jaroslava Vokáče a dalího učitele hudby Josefa Danee. Konal se v květnu, hrálo se v Dělnickém domě. Na repertoáru byl Dvořák, Suk a hlavně Smetana. Oba jmenovaní učitelé, kteří stojí ve 3. řadě jako 6. a 7. zleva, nevychovávali hudební mláde v kamenné kole, ale uplatnili svou učitelskou licenci po bytech. Jaroslava Vokáč učil hře na housle a Josef Dane učil hře na klavír. Z adeptů jmenujme houslistu Miloslava Hrabáka (stojí 2. zleva), který se kol. r. 1936 stal vedoucím tanečního orchestru mladých. Hráli dokonce za války, kdy se nesmělo hrát k tanci, ale jen k poslechu. Z výnosu vstupného vak podporovali rodiny zavřených spoluobčanů. Vlastenecké sluby prokázal i učitel Jaroslav Vokáč. V době po záboru Sudet, od října 1938, řadě občanů vyřizoval tzv. opci. Podle ní se české obyvatelstvo mohlo přihlásit podle svých českých předků k české státní příslunosti. Na vyřízení byl krátký termín do konce března 1939 a k tomu bylo nutné vystát frontu na nejbliím zastupitelství protektorátu Čech a Moravy, které bylo a v Dráďanech. Stal se proto německým úřadům podezřelým a raději odeel do protektorátu, do Záluí se ji nevrátil.
Soubor hudební koly v Záluí asi v roce 1932 a 1933ákům hudební koly vypomáhali dospělí muzikanti, např. vpravo stojí s kontrabasem Karel ovíček; jméno prozrazuje strýce naeho současného starosty. První zleva stojí Stanislav Hromádko, jeho syn, Ing. Jiří Hromádko (1926) z Litvínova, nám poskytl snímek.
Eingegeben: 16.12.2007