Schönwald-Synagoge (Lesná-synagoga) - Stručná historie synagogy v Lesné a zdejí idovské obce
Beigetragen:
Pavel FrýdaTachovsko se vyznačovalo mimořádně hustou sítí venkovských idovských obcí, podobně početné idovské osídlení bychom jinde v Čechách nenali. Bylo tomu tak zřejmě z profesních důvodů, idé byli v minulosti specializováni hlavně na obchod, jiná monost obivy jim ostatně nebyla a do občanského zrovnoprávnění po r.1848 povolena. Tachovskem vdy vedly (a je tomu tak dodnes) hlavní obchodní cesty do západní Evropy a sídlit zde bylo pro obchodníky samozřejmě výhodné (a je stále, viz ohyzdné skladové haly speditérských firem kolem dálnice).
Kdy přili do Lesné první idé není přesně známo, z písemných pramenů je pouze zřejmé, e zdejí vrchnost rytíři irntyngárové povolili usazení první idovské rodiny před r.1618, k tomuto roku se v místě uvádějí u 4 rodiny. Počet zdejích idovských usedlíků postupně vzrůstal, rozrod obyvatelstva byl v této době ostatně obecným jevem, nejvíce idovských obyvatel měla Lesná v r.1850 a to 98 osob (cca.11% veho obyvatelstva). Po občanském zrovnoprávnění počet místních idů u jen klesal v důsledku stěhování do větích měst. V r.1880 to bylo 39 osob (4,3% obyvatel), v r.1900 se hlásilo k idovskému vyznání u jen 19 zdejích obyvatel a v r.1930 zde ilo jen 11 občanů vyznávajících judaizmus. idé sídlili ponejvíce ve východní části obce, nejednalo se vak o uzavřené ghetto. Krátce před r. 1934 ily jetě v Lesné 3 idovské rodiny, jako poslední se odstěhovali Ledererovi, stalo se tak jetě před r.1938.
idovská náboenská obec se zde ustanovila v průběhu 18.století, existovala zde modlitebna, její lokalizace není známa, snad byla v budově koly. Takté stáří zdejí synagogy není známo, měla vak řadu shodných architektonických prvků s pozdně barokní přestavbou místního zámku. Ta byla provedena v r.1787, synagoga zřejmě pochází také z této doby. Jednalo se o výstavní barokní budovu s mansardovou střechou, vnějí zdi byly členěny svislými lizénovými pásy (lizéna, plochý výstupek ve zdi naznačující pilíř). Stávala pod hrází rybníčku Schmiedweiher (vechny čtyři někdejí rybníčky v obci byly vysueny a zasypány). V přízemí budovy se nacházel byt pro duchovního, popř.učitele a rituální lázeň mikve, v patře byly oddělené modlitební prostory pro mue a eny. Sál pro mue byl klenutý o rozměrech 10,6 x 8,8 m se 6 okny, při východní stěně stával aron ha-kode (schrána na tóru, oltář), uprostřed sálu stávala osmiboká bima, či almemor (řečnitě), toto uspořádání svědčilo o stáří synagogy a ortodoxním ritu bohoslueb. enské oddělení tvořila sousední místnost s třemi průhledovými oblouky. V Lesné je písemnostmi doloen pouze jeden rabín (Karl Polesi, bývalý rabín v Liběicích, Velharticích, Lítni a Mirovicích, zemřel v Lesné 1893 ve stáří 66 let), není vak jisté zdali v místě neil jen na odpočinku u svého syna. O dalím ze zdejích učitelů a rabínů Jissacheru Berovi vypovídá pouze náhrobek ze idovského hřbitova v Pořejově, který nese dataci r.1738. V novějí době si nepočetná náboenská obec rabína nemohla zřejmě trvale dovolit. Zdejí duchovní správu vedl rabinát v Tachově, místní bohosluby obstarávali chazani (kantoři), kteří byli větinou i učiteli v idovské kole. Ta stávala severně v sousedství synagogy, dnes je zbořena. Bohosluby v synagoze se nekonaly od r.1918, objekt byl odprodán v r.1927 neidovskému kupci, který jej adaptoval k bydlení. Dnení dům čp.77 po radikální přestavbě ji v ničem nepřipomíná původní stavbu, fasády byly zbaveny vech ozdobných prvků, střecha je obyčejná sedlová a původní okna byla nahrazena moderními. Okolojdoucí návtěvník se tak u domu ani nezastaví pokud není seznámen s jeho zajímavou minulostí...
Vlastní hřbitov zdejí idovská obec neměla, k ukládání zemřelých uívala hřbitovů v Pořejově (pozem.parcela č.1211, o rozloze 881 m2, kat.území Pořejov, vedená jako hřbitov-nemovitá kulturní památka, v majetku Federace idovských obcí ČR) a Dlouhém Újezdě (pozem.parcela č.916, o rozloze 1623 m2, vedená jako hřbitov, v majetku Federace idovských obcí ČR).
Zdroje: J.Fiedler, idovské památky Tachovska
B.Rozkoná-P.Jakubec, idovské památky Čech
Eingegeben: 15.12.2007