PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
U Čechů (Böhm) - Původ názvu a současný stav

Přispěl: 1

U této samoty je zajímavý zejména vývoj jejího názvu. Z větší části poplatný době. Ještě kolem r. 1850 je v mapě II. vojenského mapování uváděn název Riedlhaus (název zřejmě vycházející z německého Ried - močál, bažina, rákos.... V okolí se skutečně nachází mnoho podobných míst.) V katastrální mapě z r. 1875 je již uveden název Böhm. Je pravděpodobné, že někdy mezi těmito lety došlo buď ke změně majitele statku, nebo způsobu pojmenovávání sídel dle vlastníka. Nepodařilo se mi zatím zjistit, zda se tak majitel skutečně jmenoval, nebo šlo o osobu české národnosti, což byla v této oblasti spíše výjimka. Každopádně po 2. světové válce došlo k počeštění tohoto názvu, který se užívá dodnes.
Jednalo se o velký polouzavřený statek ležící po levé straně silnice z Hodňova do Jablonce. Dnes je toto místo pokryto listnatým lesíkem a stopy po statku jsou jen málo patrné. Téměř naproti stojí nepůvodní zemědělská budova z dob totality.

Vloženo: 3.12.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 21 do následujícího políčka: