PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Nová Hospoda (Neuschanke, Neuschänke, Neuschänka) - historie a současnost

Přispěl: Vladimír Daněček

Původně osada, resp. skupina stavení na Staré mělnické cestě, založená při křižovatce s dalšími významnými kupeckými trasami. Stará mělnická formanská cesta zde v blízkosti hradu Bezdězu kopíruje středověkou zemskou stezku Českým královstvím do Žitavy. Tato dávná dálková komunikace je ve svých reliktech dobře sledovatelná u nedalekého, rovněž zaniklého Strážova.

Osada patřila k faře Bezděz, dříve pod Bělou pod Bezdězem.
Nová Hospoda je připomínána k roku 1746. Zástavba rozložená podél cesty zaniká po roce 1950 proměnou komunikace v širokou dráhu tankodromu. Z osady jsou zachovány již jen sporé zbytky základů stržených domů a polozasuté sklepy, okolní porost údajně ukrývá i hlubokou obecní studnu.

V okolí široké tankové dráhy, umělých terénních vln, zákopů a základů vojenských objektů dosud najdeme staré ovocné a okrasné stromy zmizelé osady. V kontaktu s paradoxně neporušenou přírodou vojenského prostoru, která nebyla vystavena krátkozrakému lesnímu hospodaření, tu společně s krajinotvorným vkladem zaniklé osady vzniká hodnotné území připomínající anglický park. Obdobný úžasný prostor vzniká stejným principem i na ploše výše již zmíněného Strážova, méně výrazně například u Židlova, Kracmanova či Olšiny.

Z pohledu stavu přírody a tvorby současné krajiny je pak zřejmé, že oproti zániku vsí a osad z ekonomických či etnických, natož národohospodářských důvodů, je zánik sídelních míst v důsledku vzniku vojenských prostorů nakonec pro naši krajinu ještě téměř požehnáním. Samozřejmě, nebylo-li vyhnutí ...
Vloženo: 12.11.2007Komentáře a upřesňující informace


zaniklá obec Nová Hospoda - dotaz [MIHA 29.7.2011 21:00] | Reagovat
na mapě Cykloráj Ralsko 1:36000 je v lokalitě Nové Hospody uveden křížek/boží muka východně od páteřní komunikace poblíž významného stromu, nejspíš té veliké lípy. Hledala jsem, nenašla jsem, zajímalo by mne, zda jste ho případně objevil. Pomníček u cyklostezky 3045 západně odtud jsem našla, jsou to krásná boží muka, bohužel vršek chybí.
Předem děkuji za odpověď a zdravím
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 45 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist