PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Kabát (Spiegelsberg) - Kabát (1439 Spiegelsberg) - 291 m n. m.

Přispěl: Milan Gruber Bouška

Osada vznikla při prastaré Solné (později Poštovní) stezce do Saska, patřívala k bukovskému panství. Bývala tam strážnice na hlídání obchodníků se zbožím proti lapkům a podloudníkům. Protože občas nějakého hříšníka spoutali do kazajky - kabátu, zůstal název dodnes i v adrese zdravotnického zařízení. Jméno Kabát je zde ve významu srub, strážní věž a osada že byla pojmenována podle strážní věže - kabátu, který byl její dominantou. Na Kabátě stávaly na rozhraní 4 katastrů (Božtěšic, Bukova, Klíše a Stříbrníků) již v roce 1620 tři větší zemědělské usedlosti. Statky patřily ke zboží Vaňov a byly poddané městu Ústí. V majetku bylo 6 domů patřících k Bukovu a dva Stříbrníkům. V roce 1813 v průběhu napoleonské bitvy byla celá ves vypleněna Rusy. Roku 1908 zde byl postaven Jubilejní okresní zaopatřující ústav císaře Františka Josefa I. se 70 místy pro staré a chudé ústecké občany, který nahradil zrušený starobinec. (Dodnes ulice Sociální péče). Ústav byl otevřen roku 1910 a několikrát rozšiřován. Ozdravovna pro nemocné plicními chorobami z roku 1920, svého času nejmodernější ve státě, byla postavena z nadace uhlobarona Weinmanna, zatímco předchozí budova Petschkem. Ve stavbách se i nadále střídali. V roce 1912 zde byl postaven chlapecký výchovný ústav. (Po zrušení zařízení byly domy přičleněny k sanatoriu.) Po roce 1945 splynula osada s obcí Stříbrníky a zachovala se jen v názvu sanatoria.

Vloženo: 10.11.2007Komentáře a upřesňující informace


Na kabátě - Spiegelsberg [grtsch k. 21.3.2008 16:34] | Reagovat
V brožůrce z r. 1945 "Zrušené a Nové názvy ulic, je na Bukově přejmenovaná ulice Spiegelsberg na ulici Na kabátě. Když jsem tam bydlel, tak již se jmenovala ul. Sociální péče. Starousedlíci používali i nadále název Na kabátě.
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 29 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist