Špičák - Schutzhütte (Spitzberg - Schutzhütte) - Špičák, Spitzberg, Sattelberg - hostinec Schutzhütte.
Přispěl: Milan Gruber Bouška Půl kilometru severo-západě od obce Krásný les, téměř na hranici s Německem, leží jeden z nejpozoruhodnějších skalních útvarů východních Krušných hor – Špičák (724 m n. m.), stýkají se na něm horniny tří geologických dob. Nejstarší jsou ruly, na nich druhohorní pískovce a vrchol tvoří třetihorní čedič. Z vrcholu je krásný kruhový rozhled. Kdysi tu stávala turistická chata a kříž. V pískovcových skalkách je puklinová jeskyně, nechybí ani síť drobných voštin, které se vyskytují na poměrně velkých plochách. V okolí Špičáku najdeme arniku, koprník, hvozdík, někdy i upolín či kosatec sibiřský, nebo také bedly vysoké.. V těsné blízkosti skalisek, která se vyvyšují nad okolní parovinu o 20 i více metrů a je z nich krásná panoramatická vyhlídka, stával před válkou oblíbený výletní hostinec – Schutzhütte který byl pro časté návštěvy tohoto oblíbeného místa otevřen roku 1907. Po 2. Světové válce restaurace padla. Z chaty a hostince zbyla ještě podezdívka. Dnes stojí na vrcholu jen původní podstavec kříže. Stráň hory dnes prořízla dálnice a hluk vozidel narušil klid krajiny. Lidský pseudopokrok si zde vyžádal svou velkou oběť. Vloženo: 29.10.2007
Komentáře a upřesňující informace pěkný [Marian Stanko 7.12.2007 18:56] | ReagovatTak si to Milane napsal moc pěkně, tak pěkně od srdce. Ale to víš bez těch dálnic se prostě neobejdem. Jen malá oprava [Vladimír Horák 26.12.2007 18:27] | ReagovatTa bývalá chata asi není nějakého pana Schultze, nýbrž je to Schutzhütte, tedy česky prostě horská chata, útulna. Lze to ověřit na vašem přiloženém historickém obrázku, označeném zde "Od vsi". Ještě něco [Vladimír Horák 27.12.2007 09:48] | ReagovatKdyž jste už u toho opravování, tak pravděpodobně v závorce za nadpisem je jedno písmeno t navíc. Není pro ně důvod, zřejmě ani historicky. Ani na internetu jsem takovou podobu nikde nenašel.
Vaše úsilí v dokumentaci zaniklých obcí hodnotím jako vysoce záslužné. Pokud byste v budoucnu potřeboval korekturu německých názvů nebo vyluštění německých podkladů, jsem k dispozici.
My se teď po rozšíření Schengenského prostoru občas zabýváme odhalováním starých cest přes česko-saskou hranici a tím rozšiřováním možností přeshraniční turistiky. Již jsme realizovali okruh z bývalé Mohelnice a nyní z Krásného Lesa přes Oelsen, Oelsener Höhe a Špičák. Kombinací současné mapy a historické mapy nám vychází, že by měl existovat průchod v Krásném Lese od cyklostezky 3017 přes Hraniční potok k místu Bienhof na saské straně. Pokud se tam potok dá nějak překonat. Re: Ještě něco [Milan Gruber Bouška 28.12.2007 21:47] | ReagovatKolem to jde [Milan Pekky Bouška, www.usti.blog.cz 28.12.2007 21:44] |
Pár krát sem se tam přes Mordovu rokly prodíral ještě než se začala stavět dálnice. Potok když nejni velká voda neni širokej a dá se v pohodě přelézt i s padesátkou na krku. Vezmu na kolo motorovku trochu se tam do toho Schengénu prořežem. Diky za na nabídku... kdykoli se můžeme spojit přes : http://usti.blog.cz/ Re: Re: Ještě něco [Vladimír Horák 29.12.2007 08:51] | ReagovatNo, my sice máme spíše sedmdesátku na krku, ale přes některé potoky ještě přeskočíme. Tuhle akci bude lepší nechat na jaro, vyjeli bychom s kolem cyklobusem do Adolfova, přes ten Bienhof bychom se dostali třeba do Petrovic a zpátky do Ústí už se jede celkem snadno. doplnění informací [Jirka Lulek 3.8.2015 14:54] | ReagovatU restaurace pod vrcholem byla časem přistavěna kuželna - je to vidět na fotografiích - budova vlevo od hlavní kamenné budovy. Budova restaurace byla v padesátých a šedesátých letech využívána i příslušníky PS, kterří na vrcholu hlídali drátěný zátaras - obdobu signální stěny ze západní části hranice - do roku 1966. Na vrcholu vedle triangulačního bodu je dodnes betonová podezdívka s datováním postavení 1953 - to je součást pozorovatelny Pohraniční stráže, která odtud měla výborný rozhled po trase Železné opony. Re: doplnění informací [Milan Gruber Bouška 7.8.2015 12:28] | ReagovatNa tom betónu jsem všedního dne(noci) než byla dostavěna dálnice přes noc spal a marně jsem sem přemýšlel na co to tam bylo, tak děkuji za vysvětlení. Re: doplnění informací [Petr Albrecht 24.1.2023 22:48] | ReagovatNo já si až do teď myslel, že "železná opona" byl výraz pro hranici se západním Německem a Rakouskem ;-)
Komentáře a upřesňující informace
|