Piwana-Synagoge (Pňovany-synagoga) - idé a synagoga v obci Pňovany
Beigetragen:
Pavel Frýdaidovské rodiny jsou v obci doloeny od počátku 17.století, ale pravděpodobně zde idé sídlili ji dříve. V průběhu 18. a do poloviny 19.století zde ilo okolo 8-10 rodin. Po občanském zrovnoprávnění dochází v důsledku stěhování idovských obyvatel do větích měst k úbytku osob idovského vyznání, v r.1880 zde ije 18 osob tohoto vyznání, poslední idovská rodina se odstěhovala během I.světové války.
idovské domky byly soustředěny atypicky v centru obce (podobně jako v Drmoulu a Novém Sedliti) na severním břehu rybníka, naproti zámečku. V polovině 19.století je zde doloeno 6 idovských domů, v přestavbách se dochoval i rabinát a kola. Takté bývalá synagoga doposud stojí na severním břehu rybníka. Původní dřevěná stavba, její stáří není známo, byla nahrazena v polovině 19.století klasicistní zděnou budovou. K bohoslubám slouila nejdéle do počátku 20.století, v r.1930 byla upravena k obytným účelům a po r.1945 na hasičskou zbrojnici (staveb.parcela č.31 o výměře 178 m2, kat.území Pňovany v majetku obce Pňovany). V současné době je stavba nevyuitá a oputěná, vykazuje značné znaky zchátralosti. Zpod opadlé novodobé omítky zřetelně vystupují obrysy dřívějích synagogálních oken, jsou vidět dveře a stopy po schoditi k enské galerii na západní stěně.
Dalí zřetelnou stopou po idovském osídlení zůstal hřbitov, asi 500 m jihovýchodně od zámečku, na vysokém ostrohu nad rybníčkem Lysák (ve starém katastru zvaný ObereTeich). Byl snad zaloen v 16.století, v písemnostech je spolehlivě doloen od druhé poloviny 17.století. Je poměrně velký, na ploe 2142 m2 (pozem.parcela č.349, kat.území Pňovany, v majetku Federace id.obcí ČR) se dochovalo okolo 40 náhrobků, větinou povalených i jinak pokozených. Hřbitov byl nejvíce zdevastován zdejí nacistickou spodinou, která při nemonosti zaútočit na jiné idovské objekty, vyřádila svoje nízké nekulturní pudy na tomto pohřebiti. Následná bezboná rudá totalita a vandalizmus hřbitovu samozřejmě nic nepřidaly. Z ohradní zdi zůstávají jen výraznějí zbytky, márnice a brána byly zbořeny. V současné době jsou některé leící náhrobky odkryty a očitěny od nánosu humusu, snad se jedná o práce na počínající opravě. Přes tristní pohled na povalené a poničené stély působí místo velice malebně.
Zdroje: B.Rozkoná-P.Jakubec, idovské památky Čech
web.stránky idovská cesta na Plzeňsku
Eingegeben: 17.9.2007