PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Pickartova továrna- Perštejn (Pickartś Fabrik- Pürstein) - trocha historie

Přispěl: Zbyněk Kopenec

Počátkem 20.století přesunul Hermann Pickart svůj podnik založený roku 1898 z Dubí u Teplic do Perštejna a přejmenoval ho na "První perštejnskou továrnu na pily a nástroje"-"Ernste Pürsteiner Sägen- und Werkzeugfabrik"- vyrábějící veškeré nástroje pro dřevařský i kovodělný průmysl jako pily, hoblovací nože, kružce, vrtáky, nebozezy, kleště, závěsy, hřídelky atd.

Jejich ochraná známka- jelen sv.Huberta- byla známa po celém světě, protože expediční sklady měl Pickart v různých městech u nás i v zahraničí a jeho výrobky byly dodávány ve větším množství i do Ameriky.

V roce 1917 přestěhoval Pickart svůj provoz podruhé- na pravý břeh Ohře k nádraží na katastr obce Okounov, kde na pozemcích koupených od knížete Thun- Hohensteina postavil moderní dílny a hotel Remscheider Hof. Ten byl v roce 1925 přeměněn na kanceláře firmy a byt majitele. Dnes jsou zde kanceláře firmy Oršuliak.

V roce 1931 se firma rozšířila i do vedlejšího Lužného, ale v noci na 30.12.1933 jí požár způsobil milionovou škodu a připravil téměř většinu ze 150 zaměstnanců na delší dobu o práci.

Po konfiskaci v roce 1945 byla továrna 13.4.1948 včleněna do národního podniku Pilana Hulín. Škoda, že provoz byl roku 1953 zastaven.

podle knihy Zdeny Binterové - Perštejn a okolí a Historie a současnost podnikání na Chomutovsku, Kadaňsku a Vejprtsku.

Vloženo: 13.9.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 56 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist