PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Spálené Poříčí-synagoga (Brenn Poritschen-Synagoge) - K historii židovského osídlení ve Spáleném Poříčí a zdejší synagoga

Přispěl: Pavel Frýda

První židovské rodiny byly povolány vrchností do městečka po třicetileté válce v 17.století, aby pozvedly zdejší hospodářský výnos. Obec byla tehdy zcela zničena průtahy vojsk a několikerým vypálením, proto je městečko od těch dob zváno Spáleným Poříčím. Již před rokem 1670 je zde uváděna synagoga, hřbitov a ghetto, které však nebylo kompaktně uzavřené. Židovské domy byly soustředěny hlavně v dnešní Tyršově ulici vedoucí z východního okraje náměstí k jihu. Do dnešních dob je v někdejším ghettu zřejmé, které domy byly v židovském vlastnictví. Na konci 18.století při prvním číslování domů byly křesťanské domy označeny arabskými čísly a domy židovské římskými. Později, po r.1800, byla všem domům přidělena čísla arabská a zatímco křesťanským zůstala čísla jedno a dvojciferná, někdejší židovské domy mají v této lokalitě čísla trojciferná. Na počátku 18.století je v městečku uváděno 7 židovských rodin, nejvíce židovských obyvatel v místě žilo v r.1880-160 osob, pak už počet obyvatel židovského vyznání jen klesal v r.1900-108 osob, 1921-37 osob, 1930-23 osob. V době II.světové války bylo z obce deportováno německými okupačními úřady do vyhlazovacích táborů 8 občanů židovského původu, nesmírná utrpení přežily pouze dvě ženy. Další dva lidé-manželé František a Růžena Ehrmannovi-přežili okupaci díky neobyčejně statečnému činu p.Matěje Homolky z nedalekých Nechanic, který oba židovské spoluobčany po tři roky ukrýval ve svém domě. Homolkovi obdrželi za svoji statečnost izraelský řád Spravedlivý mezi národy (v ČR udělen celkem 118 osobám).
V bývalém ghettu jsou dochovány dva zajímavé židovské domy-Weilův dům čp.159 s původními klenbami a kamennými portály s hebrejskými písmeny a Ledererův dům čp.161 s pavlačí a černou kuchyní, tento objekt je dnes restaurace a penzion Joachim Lewidt, pojmenování upomíná nejstašího zjištěného židovského majitele.
Synagoga stávala východně za zmíněným čp.161 snad již od 60.let 17.století. Jednalo se o rokokovou stavbu, vedle níž stávala zřejmě i mikve-rituální lázeň. Budova byla v r.1926 poškozena povodní, později pro pokles místních věřících nebyla využívána k bohoslužbám a pro velkou zchátralost byla v r.1946 zbořena (dnes pozemek rozdělen na stav.parcelu č.22 a pozem.parcelu č.113, kat.území Spálené Poříčí). Poblíž místa synagogy je umístěn od r.2007 památníček z prostředků soukromých donátorů a města Spáleného Poříčí, zajímavé a hezké dílo akademického sochaře Jaroslava Šindeláře. Jedním z donátorů památníčku je i p.Jan Ehrmann-Eden z Kanady, společně se sestrou Eliškou odjel poslením transportem židovských dětí dne 13.5.1939 do Velké Británie. Tyto záchranné akce organizoval dnes známý sir Nicholas Winton. Jejich rodiče ukrýval statečný p.Homolka. Jan Ehrmann se po dosažení dospělosti stal ještě za války příslušníkem RAF.
Jedinou významnou památkou na židovskou komunitu zbývá hřbitov na severozápadním okraji městečka v dnešní Pražské ulici. Hřbitov má plochu 1036 m2 (pozem.parcela č.50, kat.území Spálené Poříčí, v majetku Žid.obce v Plzni) a je zde dochováno na 250 náhrobků, nejstarší z konce 18.století, poslední pohřeb se zde konal v r.1936. Ohradní zeď i hřbitov byly nákladem města Spálené Poříčí zrekonstruovány a místo je hezky udržováno.

Zdroje: B.Rozkošná-P.Jakubec, Židovské památky Čech
web.stránky Židovská cesta na Plzeňsku
web.stránky Města Spálené Poříčí
autor děkuje p.Ing.Tupému z MÚ Spálené Poříčí za pomoc


Vloženo: 30.8.2007Komentáře a upřesňující informace


Žádný záznam

 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 99 do následujícího políčka:

   

Více informací ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist