Vorderglöckelberg (Přední Zvonková) - Historie Zvonkové
Beigetragen:
Michal KurzZvonková vznikla v 17.století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Ji v 1.polovině 14.století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté ( Solné ) stezky z Pasova do Čech ( její trasu na české straně dodnes zčásti kopíruje silnice mezi Zvonkovou a Horní Planou ). Obec zaloili uhlíři a dřevaři, povolaní do těchto močálovitých končin majiteli panství, kníecím rodem Eggenbergů v rámci kolonizační vlny zdejího pohraničního území po třicetileté válce. Roku 1670 zřídil kníe Jan Kristián z Eggenbergu v místě pozdějí obce velkou palírnu dřevěného uhlí a jako obsluha sem byli přiděleni čtyři mui z Maňavy ( Melm ) u Horní Plané Kaimb, Mugrauer, Müller a Schwarz kterým kníe posléze povolil postavit si tu dřevěné chýe a zúrodnit vykácené plochy lesa. Tyto čtyři chýe se staly základem vznikající Zvonkové, postupně je doplnila dalí stavení, která vytvořila nejstarí, jiní část obce, tzv. Staré domky ( Althäuser ). Dalích několik domů vyrostlo zhruba kilometr na východ a bylo označeno jako Přední Zvonková. Prvním obecním rychtářem se stal roku 1678 kolář Michael Haidler. Roku 1705 bylo v obci ji třicet dřevěných stavení, tého roku byli zdejí obyvatelé po smrti Jana Kristiána z Eggenbergu osvobozeni ve zvlátním úmrtním osvobozovacím dekretu z 25.2. 1705 se jménem kníete mj. píe o tom, jak jsme na naem panství krumlovském před třiceti a několika lety zaloili novou vesnici, kterou jsme Zvonkovou ( Glöckelberg ) nazvati nechali . Nedlouho potom, v roce 1716, přela Zvonková s celým panstvím do majetku rodu Schwarzenbergů, nebo Eggenbergové v muské linii vymřeli. R. 1720 je ves zmiňována jako Přední a Zadní Zvonková. Přestoe poměrně frekventovaná obchodní trasa, vedoucí přes ves do Rakous a potamo Bavorska přestala fungovat ji r. 1692, kdy byl zakázán dovoz bavorské soli do Rakouska, Zvonková si udrela svůj význam jako dřevařská obec, kde postupně vznikly panský mlýn, pila a hamr, a roku 1791 dolo k jejímu podstatnému zvětení, kdy byl přes její území trasován Schwarzenberský plavební kanál.
Do r. 1785 byla Zvonková přifařena k Horní Plané, poté zde byla zřízena místní duchovní správa, obsazená o dva roky později. Bohoslubám slouila nejdříve mení dřevěná kaple, v letech 1788 1794 pak byl vybudován kostel sv. Jana Nepomuckého, vysvěcený 9.října 1794. V tomté roce jako kostel byla v obci zaloena i kola, zvětená r.1838. V průběhu 19.století se Zvonková dále rozrůstala, roku 1840 měla celkem ( tj. Přední i Zadní ) 67 domů a 493 obyvatel. Dne 19.4. 1857 byla místní duchovní správa povýena na samostatnou farnost. Od roku 1870 začala mezi Zvonkovou a rakouským Ulrichsbergem jezdit na trase někdejí obchodní stezky pota. 21. května 1876 vyhořel svatojanský kostel a následně mezi lety 1878-80 ho nahradil dnení novogotický, kolem něho ji vyrůstala nejmladí část obce, Nové domky ( Neuhäuser ).
V roce 1893 se v rámci stavby místních elezničních drah na umavě a v Mühlviertelu objevily úvahy o prodlouení trati Linec-Aigen přes Zvonkovou do Horní Plané a jejím napojení na budějovicko-elnavskou dráhu z roku 1892. Trasa měla vést údolím říčky Grosse Mühl přes Klaffer, vystoupat k hranici a přes Zvonkovou, Josefův důl a Huský dvůr pokračovat a do Předních Hamrů, kde bylo hornoplánské nádraí. Celá tato plánovaná tra byla dokonce i trasována, ale nakonec z realizace selo.
Ottův slovník naučný uvádí k roku 1890 v Zadní Zvonkové 49 domů a 92 obyvatel a v Přední Zvonkové 20 domů a 125 obyvatel, v obci byla dále pota, 3-třídní kola ( rozířená r. 1899 přístavbou ) a tři mlýny. Vlastivěda politického okresu Krumlov z r. 1903 zmiňuje v obci ji celkem 118 domů a 763, výhradně německých obyvatel, kola byla rozířena na 4-třídní, nacházel se zde c.k. potovní a telegrafní úřad, spořitelna ( Raiffeisenkassa ) a řada spolků dobrovolní hasiči, vojentí veteráni, umavská svazová skupina, kolní kříový spolek, podnikatelské drustvo a drustvo pro chov býků.
Po vzniku ČSR se Zvonková stala vyhledávaným turistickým střediskem, předevím v zimních měsících, kdy se okolní kraj stával rájem lyařů a běkařů, kteří vyuívali i přeshraniční rakouský Hochficht. Na hraničním přechodu Zvonková-Schöneben byla r. 1925 vystavěna nejprve budova rakouského celního úřadu a posléze ( 1927 ) i celnice československá, zbouraná po staení elezné opony. Roku 1923 fungovalo v obci pět hostinců, tři obchody smíeným zboím, dvě trafiky, mlýn a pila, byli zde čtyři pántí krejčí, čtyři obchodníci s dobytkem, tři řezníci, tři obuvníci, dva kováři, hamerník, konzumní drustvo, spořitelní drustvo, porodní bába a řada dalích ivností. K r. 1930 stoupl počet domů na 121 a ze 699 obyvatel bylo 677 Němců.
Dne 10.11. 1934 byla ve Zvonkové udělena domovská příslunost manelům Urzidilovým praský spisovatel a novinář Johannes Urzidil ( 1896 1970 ) trávil ji rok předtím léto v blízkém Josefově dolu a o tom, e zdejí kraj mu přirostl k srdci, svědčí i několik jeho povídek. ( Zvonková má kromě Urzidila jetě jednu něpřímou spojnici s literárním světem narodila se zde Ursulina Kary, babička hornoplánského rodáka Adalberta Stiftera. )
Po 2.sv. válce byl ji osud Zvonkové velmi trpký německé obyvatelstvo bylo odsunuto, téměř vechny původní domy se zbouraly. Zadní Zvonková se ocitla v zakázaném hraničním pásmu, Přední sice administrativně přeila, ale jedinými obyvateli se jí stali přísluníci Pohraniční stráe. A po roce 1989 se za pomoci německých rodáků podařilo v hodině dvanácté obnovit kostel sv. Jana Nepomuckého ( 1990-92 ), který slouil dlouhou dobu jako vojenské skladitě, a přilehlý hřbitov, kde je dnes 100 původních náhrobků. Na přelomu tisíciletí byla dokončena také rekonstrukce fary vedle kostela, kde je dnes muzeum J. Urzidila. Nový ivot ve Zvonkové doplňuje dnes jetě soukromý penzion Marie, zřízený v posledním původním domě, který přeil v Zadní Zvonkové do 90.let, a druhý rodinný penzion, srubová novostavba, postavená v Přední Zvonkové poblí býv. zemědělského areálu.
Eingegeben: 29.8.2007