PřihlášeníPřihlášení RegistraceRegistrace nového uživatele  DeutschDeutsch
Růtův mlýn (Růtův mlýn) - Růtův mlýn neboli Nový mlýn

Přispěl: zdenek novotný

Vodní mlýn na Zábrdce byl již označen na tzv.josefském vojenském mapování ve 2.pol. 18. století. První zmínky však o něm pochází až z 1.pol. 19. století. Mlýn patřil k Proseči a na katastrální mapě z roku 1843 je již malován jako zděná stavba.Kolem roku 1820 je uváděn jako majitel jistý J.Lode a roku 1827 Josef Riedl. Od roku 1895 na mlýně hospodařil Josef Růta a poté jeho potomci. Za druhé světové války byl mlýn na žádost mlynáře součástí protektorátu, i když katastrálně patřil k Říši. Na mapách je uváděn výhradně jako Nový mlýn, místní mu však neřeknou jinak, než Růtův.Západně od mlýna je dobře patrný náhon, který ústí do nádržky.
Mlýn byl do poloviny 90.let minulého století uváděn jako polorozpadlý, dnes opraven na rekreakční objekt.

Vloženo: 28.8.2007Komentáře a upřesňující informace


Růtův mlýn [Bobková Alena 5.1.2009 20:56] | Reagovat
V obci Hlavice- Vápno, žíjí potomci pana Růty, pan Růta Václav s manželkou.
Re: Růtův mlýn [pepa 6.1.2009 00:07] | Reagovat
opravená budova je spíše součástí mlýnu (obytná budova) sanotný mlýn s kolem byl přes cestu u náhonu. jsou tam ještě dnes jeho trosky.
Re: Re: Růtův mlýn [zdenek 6.1.2009 07:15] | Reagovat
Tak to nemáte vůbec pravdu, já pamatuju mlýn ještě když byl v dezolátním stavu a právě v této budově byla mlýnice e veškeré soustrojí, rozpadlé budovy vně byly hospodářského charakteru a seníky.
Re: Re: Re: Růtův mlýn [pepa 6.1.2009 23:06] | Reagovat
diky za informaci, jsem preci jenom asi o dost mladsi. soudil jsem podle toho, ze od opravene budovy je nahon dosti vzdalen.
Re: Růtův mlýn [Viktor Tomek 6.1.2009 09:41] | Reagovat
Kromě toho, že v textu máte chybu, není vhodné uvádět osobní detaily žijících osob (a to i jinde). Bývají to vesměs starší lidé, kteří mají rádi svůj klid a je nevhodné, když je pak tazatelé opakovaně bombardují se stejnými dotazy.
Pohled z venčí [Lupinek 6.4.2020 23:18] | Reagovat
Dobrý den, děkuji že se někdo zajímá o pohraničí bývalí Sudety. Pokud mám zpravné informace. Tak mlýn byl opuštěn v době kdy unikl vojenský prostor Ralsko. Tedy po roce 1968 po příchodu sovětských vojáků. A od té doby objekt chátral. Až v 90 letech 20 století přichází nynější majitel a ten zvelebuje zaniklí mlýn do stavu jaký je teď
Re: Pohled z venčí [Dvořák 7.4.2020 06:43] | Reagovat
To myslíte vážně, že vojenský prostor vznikl po roce 1968. Správné info tedy nemáte. Zadejte si - historie mimoně - a dostanete se na stránky kde se dozvíte více.
Ruta Mlyn [Cyril Evans 19.2.2021 00:54] | Reagovat
bych chtěl někoho kontaktovat a dozvědět se více o rodině Josefa Ruty z Rutuv - Nový mlýn, protože už mnoho let hledám nějaké příbuzné Josefa Ruty a jsem zajímalo by mě, jestli vám mohu napsat v angličtině, nebo musím přeložit svůj e-mail a poslat vám dotaz v češtině?

Víte, jestli v okolí ještě někdo z rodiny Ruty nebo Rutové zůstal, a pokud ano, máte prosím kontaktní údaje?
To pro naši rodinu, protože rodina Ruta nebo Rutova měla velký význam, pomohlo v roce 1945 skrýt mého otce v Rutuv - Nový mlýn a zachránit mu tak život. Mám několik fotek lidí, kteří ho skryli před Němci a zachránili mu život, a také fotografii Nového Mlýna

Děkuji v naději, že mi pomůžete.

s pozdravem

Cyril Evans
 Komentáře a upřesňující informace
Jméno:
E-mail:
Pokud chcete automaticky zaslat odpovědi, uveďte Vaší emailovou adresu (v platném tvaru např. ja@seznam.cz). V rámci antispamové ochrany nebude Váš email nikde zobrazen. Poslouží pouze pro automatické zaslání odpovědí na Váš příspěvek.
Nadpis:
Komentář/Upřesnění:  
V rámci ochrany proti spamovým příspěvkům opište číslo 14 do následujícího políčka:

   

VĂ­ce informacĂ­ ZDE

Trocha reklamy na podporu webu:
TOPlist